Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Americký trapas nebyl první. Hymnu spletli i Čechům

K smíchu, či k pláči? I Češi zažili v USA trapný moment (Foto: Profimedia.cz)

K smíchu, či k pláči? I Češi zažili v USA trapný moment (Foto: Profimedia.cz)

Skandální omyl amerických pořadatelů, kteří nechali Němkám zazpívat nacistickou verzi hymny, není první v historii. Ač je nynější selhání zřejmě nejkřiklavější, také předchozí chyby dokázaly tenisty pořádně rozčílit. Zažili to také Češi - a i tehdy byla pořadatelem Americká tenisová asociace. Bylo to v roce 2000, při daviscupovém čtvrtfinále v Los Angeles, kdy Češi slyšeli hymnu z dob federace.

Ačkoliv tou dobou bylo Česko již více než sedm let samostatnou republikou, američtí pořadatelé to nevzali v potaz. Po špatně zahrané části „Kde domov můj“ přišlo „Nad Tatrou sa blýská“, a to rovnou dvakrát. Ctislav Doseděl pískal a pak zlostně říkal: „Až příště přijedou Američané do Česka, zahrajeme jim mexickou hymnu.“

Šéf svazu Ivo Kaderka mluvil o protestu, hněval se i kapitán Jan Kukal: „V daviscupovém čtvrtfinále by se takové věci neměly stávat. Měli by si to jít večer nacvičit,“ vykládal. „Pochopte, nemáme nic proti Slovákům, jsou to naši přátelé, ale když nám zahrajete starou hymnu, je to výraz neúcty.“

ČTĚTE TAKÉ: Němkám zahráli na Havaji nacistickou hymnu

Kukal však dodal, že podle něj trapas pořadatelů nabudil Jiřího Nováka, který tehdy senzačně v první dvouhře porazil superhvězdu soupeře Peta Samprase. „Pokud nám takovou hymnu zítra před čtyřhrou zahrajete znovu, pak lituju vaše deblisty,“ citoval tehdy iDNES.cz Kukala.

Omyl se neopakoval, leč Češi uspěli i ve čtyřhře a v hale Great Western Forum se rodila senzace, po sobotě vedli hosté 2:1. V neděli však dvojice Sampras – Agassi překvapení odvrátila a zařídila Američanům postup.

Urážka španělského národa

Také Australané si prožili chvíle trapné ostudy. Při finále v roce 2003 zahrál trumpetista Španělům hymnu z let 1931 až 1939, kdy byla země republikou – a bere se jako symbol odporu vůči monarchii, tedy zřízení, které v konstituční formě panuje ve Španělsku nyní. I proto vzbudil incident poprask.

Španělský ministr sportu Juan Antonio Gomez-Angulo hrozil, že tým stáhne ze zápasu, pokud se Australané neomluví. „Chci vyjádřit naprosté rozhořčení nad urážkou, které jsme my, španělská výprava, byli vystaveni,“ říkal podle Guardianu. „Byla to urážka naší delegaci i španělskému národu.“

Předseda australského svazu Geoff Pollard se pochopitelně snažil situaci urovnat. „Ta chyba nebyla záměrná a hluboce se za ni omlouváme,“ řekl.

Radosti tehdy Španělé v Melbourne zažili skutečně málo. Jediný bod pro ně získal ve druhé dvouhře Carlos Moya, ve čtvrtém utkání však o triumfu Australanů rozhodl Mark Philippoussis.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//americky-trapas-nebyl-prvni-hymnu-spletli-i-cechum-16767cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist