Berdych padl s Nadalem a v Londýně končí

Rafael Nadal neprohrál s Berdychem od sezony 2006 (Foto: Profimedia.cz)

Dřel, ale nevyšlo to. TOMÁŠ BERDYCH (28) si semifinále Turnaje mistrů nezahraje. Šestý hráč světa potřeboval porazit Španěla Rafaela Nadala, ale se světovou jedničkou v Londýně prohrál 4:6, 6:1 a 3:6. Berdycha nyní čeká přesun do Bělehradu na finále Davisova poháru proti Srbsku.

Spolu s Nadalem postoupil ze skupiny A Švýcar Stanislas Wawrinka, který v odpoledním duelu zdolal Španěla Davida Ferrera 6:7, 6:4 a 6:1. „Když věnujete hráči, jako je Rafa, dva gamy v utkání, tak to je moc. Dal jsem mu první hru v utkání, další ve třetím setu a víc k tomu není co říkat. Ukázal se rozdíl mezi číslem šest a jedničkou,“ konstatoval Berdych po utkání.

Nadal měl před zápasem postup jistý, stejně jako post jedničky na konci sezony. Svoji sílu proti Berdychovi ukázal hned v úvodu utkání. Český tenista vyhrál los, zvolil si servis, ale o ten po tlaku soupeře přišel, což první set rozhodlo.
Od druhého setu se obraz hry změnil. Berdych v něm neudělal nevynucenou chybu, hrál agresivní i přesné míče a Nadala dostával do úzkých. Český hráč se snažil maximálně atakovat Nadalův bekhend, což přinášelo body. I díky tomu dvakrát prorazil soupeřovi podání a vyhrál nad Nadalem první set po dvanácti prohraných.

V rozhodující sadě pokračoval Berdych v odvážné hře, trefoval lajny a Nadal občas nevěřícně kroutil hlavou. Jenomže letošní vítěz Roland Garros a US Open hru vyrovnal, chytil zpět rytmus a za pomoci českého hráče rozhodl třetí set v osmé hře. Berdych udělal dvě ze svých čtyř dvojchyb v utkání, tu druhou při brejkbolu, přišel o servis a vzápětí i o zápas. S Nadalem prohrál už pošestnácté v řadě.

„Ve druhém setu hrál Tomáš skvěle a bylo velmi těžké ho zastavit. Snažil jsem se neustále bojovat naplno. A koncovka? Tyhle chvíle miluju,“ řekl Nadal. „Přeju Tomášovi hodně štěstí ve finále Davis Cupu a pěknou dovolenou.“