Berdych předčil McEnroea. Má dvacet výher ve čtyřhře

Tomáš Berdych je v daviscupové čtyřhře zcela výjimečný. Stále vítězí.  (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Tomáš Berdych je v daviscupové čtyřhře zcela výjimečný. Stále vítězí.
(Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Na turnajích nastupuje Tomáš Berdych do čtyřhry sporadicky, přesto má v Davisově poháru v deblu výjimečnou bilanci. V soutěži zaokrouhlil počet svých vítězství na dvacet, prohrál jen jednou! Díky tomu vedou Češi nad Nizozemskem 2:1. „Vyhrát podvacáté je samozřejmě moc příjemné,“ těšilo sedmého hráče světa.

Na okruhu ATP vyhrál osmadvacetiletý tenista od svého vstupu mezi elitu v roce 2002 dva tituly, ten druhý letos v Dauhá s Janem Hájkem, a jednou ve finále neuspěl.

V Davisově poháru má nejlepší deblovou bilanci z českých hráčů a je lepší i než třeba slavný Američan John McEnroe, který byl světovou jedničkou ve dvouhře i čtyřhře, či jeho krajané a současné světové jedničky Mike a Bob Bryanové. „Já jsem svoji daviscupovou kariéru začal v deblu, takže to držím od začátku do konce a o už to se mnou asi zůstane,“ usmíval se Berdych. Zmíněnou premiéru zažil v roce 2003 v baráži v Thajsku, kde s Jiřím Novákem vyhráli.

Skvělá Berdychova bilance v daviscupové čtyřhře nepřekvapuje kapitána Jaroslava Navrátila, bývalého kouče české jedničky. „Je vidět, jaký je univerzál. Jeho bilance je fantastická a doufám, že mu vydrží co nejdéle, přál si Navrátil.

Berdych odehrál nejvíce zápasů po boku Štěpánka, s kterým vyhrál patnáctkrát a jedinou porážku utrpěli ve finále ve Španělsku v roce 2009. Jinak vyhrál dvakrát s Dlouhým, jednou s Novákem, Dammem a loni ve Švýcarsku s Rosolem v nejdelší čtyřhře Davisova poháru.