Češi za 7 hodin a pět minut vedou v Japonsku 2:0

Radek Štěpánek v Tokiu poslal český tým do vedení (Foto: Profimedia.cz)

Radek Štěpánek v Tokiu poslal český tým do vedení
(Foto: Profimedia.cz)

V Davis Cupu už sice předvedli lepší výkony, úkol ale RADEK ŠTĚPÁNEK (35) s LUKÁŠEM ROSOLEM (28) splnili dokonale. Češi vedou ve čtvrtfinále Davis Cupu proti Japonsku 2:0 a kráčí za postupem. Zkušenější z dua udolal ve čtyřech setech Tacumu Ita 6:7, 7:6, 6:1, 7:5. Týmová jednička pak zvládla bitvu s talentovaným Danielem a uspěla 6:4, 6:4, 3:6, 4:6, 6:2.

AKTUALIZOVÁNO

Svěřenci Jaroslava Navrátila tak v Tokiu stoprocentně plní úlohu favoritů. Nic na tom nemění ani fakt, že oba duely trvaly v součtu 7 hodin a pět minut a Rosol se Štěpánkem na kurtu musely zdržet devět setů.

Ito, až 146. hráč světa, držel se Štěpánkem skoro celý zápas krok a ve výměnách od základní čáry zkušeného rodáka z Karviné tlačil, ale často chyboval. Štěpánek na pomalejším povrchu jen občas zaútočil a spoléhal na chyby soupeře, který jich nakonec vyprodukoval 82(!).

První set si zkomplikoval Štěpánek sám. Za stavu 5:3 sadu nedopodával, pak měl při servisu japonského hráče tři setboly, ale neuspěl a nakonec prohrál ve zkrácené hře.

Česká dvojka mohla přijít i o druhý set, ale setbol za stavu 5:6 odvrátila těžkým volejem a druhý tie-break zápasu ovládl, i když v něm prohrávala už 3:5. „Ten volej byl zázračný a určitě to byl klíčový moment utkání. Kdybych prohrával nula dva na sety, tak by situace byla daleko vážnější,“ řekl Štěpánek. „Musel jsem si vynadat, povzbudit se a dát do toho srdce, který tam vždycky je. To mi pomohlo přežít druhý set a nakopnout se pro zbytek zápasu,“ prohlásil.

Japonce zlobilo břicho

Pouze ve třetím setu Štěpánek dominoval. Soupeř si za stavu 0:3 nechal na kurtu ošetřit břicho, ale pak hrál bez viditelného omezení. Vyrovnaný čtvrtý set Štěpánek rozhodl brejkem na 6:5 a zápas pak ukončil při svém servisu.

„On neměl co ztratit a nastoupil do zápasu hodně agresivně. Ze všech pozic mě tlačil a hrál tak nízko, že jsem se prakticky celý zápas bránil a nebyl jsem schopen se dostat do svého útočného rytmu,“ řekl Štěpánek po utkání Radiožurnálu. „I takové dny jsou, kdy se člověk necítí na kurtu nejlíp a musí najít cestu ven,“ dodal český bojovník.

Rosol si dobře rozehraný duel zkomplikoval

Rosol získal bezpečně první dva sety a zdálo se, že kráčí za klidnou výhrou. Jenomže pak se nemohl trefit do prvního servisu, začal kazit a najednou mezi ním a 190. tenistou žebříčku ATP Danielem nebyl rozdíl. Ve výměnách byl naopak lepší japonský daviscupový nováček a čtyřicátý hráč světa další dva sety ztratil.

Daniel si tak vybojoval první pětisetový zápas kariéry. Do rozhodujícího dějství vstoupil Rosol důrazně. Znovu přesně a tvrdě podával, rychle vedl 3:0 a náskok proti náhradníkovi za zraněného Keie Nišikoriho už nepustil. Rosol proměnil první mečbol.

„Nepředstavoval jsem si, že budu hrát na pět setů,“ přiznal po utkání na Facebooku českého daviscupového týmu Rosol, který se podle vlastních slov nemohl dlouho dostat do tempa.  „Po prvních dvou vyhraných setech jsem stále necítil svůj tenis,“ posteskl si.

Ve třetím setu vypadl z role a trápil se až do koncovky dějství čtvrtého. V jeho závěru však konečně našel ten pravý rytmus. „Koncovka čtvrtého setu mě znovu nakopla. V pátém setu už jsem hrál svoji hru,“ dodala týmová jednička.

Českému týmu chybí v Japonsku Tomáš Berdych, který s předstihem oznámil, že zápas vynechá. Nišikori vypadl z japonské sestavy kvůli zraněnému tříslu. Nastoupit nemohl ani Go Soeda (134.), který měl před losem horečku.