Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Challengerová revoluce je za dveřmi. Jaké změny čekají »druhou ligu«?

Ilustrační foto: Petr Josek

Ilustrační foto: Petr Josek

Více peněz, lepší péče ze strany kvalifikovaných fyzioterapeutů a bezplatné ubytování. Challengery se na začátku příští sezony převléknou do nového hávu. Cíl je přitom jasný. Vzbudit dojem, že se tenis profesionalizuje také ve „druhé lize“ a živit se jím mohou též hráči mimo elitní stovku. Bude to úspěšný pokus?

Uběhlo přesně čtyřicet let od doby, kdy byla uvedena do chodu ATP Challenger Tour. Zprvu obsahovala především turnaje na území Austrálie a Spojených států amerických a plnila velmi podobnou funkci dnešních challengerů. Nejlepší hráči této pomyslné druhé ligy se díky rostoucímu žebříčku mohli postupem času popasovat v kvalifikacích turnajů ATP World Tour, pro mladé hráče pak tyto zápasy představovaly často první větší konfrontaci s profesionálním tenisem.

Za uplynulé čtyři dekády se ovšem nic moc neměnilo. Princip fungování probíhal stále na stejné bázi a možnost živit se tenisem se pořád reálně týkala zejména hráčů v první světové stovce. Asociace profesionálních tenisů se však rozhodla rázně zasáhnout a připravila zcela nový model platný od příštího roku. Jeho primárním cílem je vytvořit účastníkům challengerů lepší podmínky. Přes navýšení prize money a poskytnutí bezplatného ubytování chce dosáhnout většího zprofesionalizování sportu i do nižších pater žebříčku, byť za cenu jeho výrazné redukce.

Mezi muži se totiž nachází bezmála 2 000 hráčů, kteří mají v žebříčku ATP alespoň jeden bod. Ten lze vybojovat jedním vítězstvím na okruhu Futures. Chystá se proto zavedení dvou nových žebříčků. Do pořadí ATP se budou počítat klasicky body z ATP Tour, challengerů nebo finálových kol nejlépe dotovaných turnajů série Futures (s dotací 25 000 dolarů). Nicméně zatímco dnes získá vítěz takového turnaje do žebříčku 35 bodů, od roku 2020 to bude už jen 5. Počet členů elitního rankingu by se měl nově pohybovat okolo 750. Turnaje pod hlavičkou ATP by se tak za necelé dva roky měly týkat už jen 400 hráčů. Vedle toho ovšem vznikne také pořadí ITF, kam se budou sbírat body z tzv. Transition Tour, tedy z dnešních Futures s dotací 15 000 dolarů.

ROZŠÍŘENÍ HLAVNÍ SOUTĚŽE

Výše uvedený odstavec je důležitý pro pochopení nového formátu challengerových turnajů. ATP si vytyčila cíl nejen dostat více peněz do nižších pater, ale také pomoci mladým hráčům směrem vzhůru. Klíčovou změnou je tak rozšíření „pavouka“ ze 32 hráčů na 48. Jednotlivé turnaje se nyní budou striktně hrát od pondělí do neděle, aby hráči nemuseli ve finálových kolech předchozích podniků přemýšlet nad tím, jak se rychle dostat do dějiště toho následujícího. Z toho lze logicky vydedukovat rozsáhlé zeštíhlení kvalifikace. Ta bude nově obsahovat pouze dva zápasy, určena bude pro čtyři hráče, přičemž prioritou má být její obsazení právě hráči z žebříčku ITF. Ti budou v kvalifikaci startovat tři.

Mezi osmačtyřicítkou účastníků by se dle nejnovější verze mělo objevit 37 hráčů podle žebříčku ATP, čtyři tenisté vzejdou z pořadí ITF World Ranking, pořadatel má právo udělit celkem pět divokých karet a zbylá dvě místa čekají na kvalifikanty. Šance se tak otevře širšímu spektru hráčů a dosáhnout na ni mohou třeba i ti ze čtvrté stovky. „Určitě to je pro mě pozitivní. Prakticky nikde se do hlavní soutěže nedostanu a tyto změny by mi mohly pomoci,“ říká talentovaný Patrik Rikl, který šplhá pořadím směrem vzhůru. Divoké karty by kromě domácích hráčů měly být adresovány rovněž pro talentované mladíky z nižšího žebříčku. Vedle toho bude fungovat také juniorské pořadí, z nějž se na podobné bázi budou hráči vycházející generace snáze dostávat do Transition Tour.

VĚTŠÍ NÁKLADY

Změny se pochopitelně dotknou i samotných organizátorů challengerů. „Nedá se takto dopředu posoudit, co přesně z toho vyleze. My máme tradičně areál pronajatý po deset dnů od pátku až do další neděle, takže se nás pozdější start turnaje nijak nedotkne. Upřímně nám ale více vyhovoval formát s méně zápasy. Mohli jsme každý den začít od 11:00, ale teď budeme muset odehrát všechny zápasy na třech kurtech, počítáme proto s dřívějším startem utkání,“ uvedl ředitel ostravského challengeru Prosperita Open Václav Roubíček. Nové pravidlo totiž určuje, že všechny zápasy budou muset být přenášeny živě live streamem a jen několik dvorců v areálu nabízí podmínky pro natáčení jednotlivých duelů. ATP chce tímto opatřením předejít ovlivňování zápasů a jejich monitorováním snížit výši podezřelých sázek. 

Na organizátory čeká také více povinností. Všechny challengery musí od nové sezony poskytovat všem účastníkům bezplatné ubytování. Samotní hráči se už nebudou muset ohlížet na každý dolar a naopak budou moci více investovat třeba do kvalitnější stravy. S tím souvisí i lepší péče o hráčovo zdraví přímo v dějišti turnaje. V každém areálu by totiž mělo být přítomno více kvalifikovaných fyzioterapeutů. „Organizace turnaje bude určitě dražší než v minulých letech. Musíme připravit také dobré zázemí pro fyzioterapeuty a nedokážu teď přesně odhadnout, co to s námi udělá. Sem však také zvědavý, jak se s tím popasují samotní hráči, neboť i pro ně to bude nepochybně novinka,“ vysvětluje Roubíček.

S tím samozřejmě úzce souvisí navýšení dotace pro jednotlivé turnaje. ATP je připravena přidat pro sezonu 2019 až milion dolarů. To by znamenalo, že největší turnaje challengerového okruhu by se mohly pyšnit velmi lákavou dotací 162 480 amerických dolarů. V porovnání s rokem 2014 tak půjde o nárůst přibližně ve výši 28 %. Pro zájemce pak bude připraveno celkem 160 turnajů po celém světě.

VYŠŠÍ PRIZE MONEY

Ty budou rozděleny podobně jako ATP World Tour (250, 500, Masters 1000) do různých kategorií. Celkem pět různých stupňů – ATP Challenger 70, 80, 95, 110 a 125, bude diferencováno na základě bodů pro vítěze turnaje i jeho finanční odměny. „Je to velká změna správným směrem pro všechny aspekty našeho sportu. Snažíme se, aby měli hráči profesionální komfort a byli především zdraví. Chceme rozšířit portfolio těch, kteří se budou moci tenisem živit,“ vypíchl výkonný předseda ATP Chris Kermode.

Sami hráči potřebují mít dostatek finančních prostředků pro zajištění cesty, trenérů nebo tréninkových kurtů. Vyšší prize money tak nepochybně pomohou v rozvoji i mladým hráčům. „Určitě to vítám. Po většině turnajů, které objíždím, totiž končím v mínusu. Na Futurech musíte být alespoň ve finále, abyste měl šanci být lehce v plusu,“ je si vědom důležitosti finančního aspektu Rikl.

Zatímco nový formát challengerových turnajů bude aplikován už od ledna 2019, body do dvou rozdílných žebříčků se budou započítávat až počátkem roku 2020. Budou zároveň považovány za první vstupní bránu do profesionálního tenisu. „Nejsem si jist, jestli je to krok správným směrem. Přišlo mi, že to dříve fungovalo lépe. Ale je tam nepochybně tlak z ITF i ATP a má to patrně spojitost se sázkami. Jsem sám zvědav, co to přinese,“ doplňuje ředitel ostravského podniku.

V Česku se v současné době pořádají čtyři mužské challengery. Kromě Ostravy se hraje také v Prostějově, jenž bude nejspíš usilovat o turnaj nejvyšší kategorie 125, na konci července se hraje na Štvanici a v Liberci. K podobným změnám dojde také u žen, kde rovněž vzniknou dva žebříčky. Zde už turnaje pomyslné druhé ligy organizuje místo WTA několik let ITF a jsou už nyní odstupňovány podle kvality. Turnaje s dotací 15 000 dolarů se pak nově i zde budou započítávat do Transition Tour.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//challengerova-revoluce-je-za-dvermi-jake-zmeny-cekaji-raquo-druhou-ligu-laquo--21103cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist