Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 1-2/2016: Zkraťte nápřah

Andre Agassi (Foto: Profimedia.cz)

Andre Agassi (Foto: Profimedia.cz)

Inspirací pro tohle téma mi byl známý český herec, moderátor a autor Jaroslav Dušek. Není to pouze báječný a milý člověk, ale také úchvatný tenista. A i když není profesionál, objevil, co hraje na kurtu skutečně významnou roli:

-  Vložit vše (100 %) do každého jednotlivého úderu

-  Bavit se

-  Poznávat své tělo i duši a experimentovat

Musím přiznat, že mě velice překvapil, když jsme spolu naposled v Černošicích-Mokropsech hráli tradiční čtyřhru: Jaroslav, Zdeněk, Viktor a já. Nejenže nám předvedl novou raketu Head s širokým rámem, ale především ultra krátký nápřah, kterým zkracuje čas soupeři. Jeho return z obou stran mi připomněl Andreho Agassiho. Zdálo se ale, že i Jardovy základní údery, voleje a podání ztratily veškerý nadbytečný pohyb před okamžikem zásahu míče. A protože dobře předvídal a měl dobrou koordinaci rukou, očí a nohou, skoro nikdy netrefil míč pozdě a vkládal energii celého těla do úderu. To mě samozřejmě inspirovalo, abych se zpětně zamyslela nad svými nejlepšími chvílemi – a ne pouze na rychlém povrchu jako je tráva. Zkrácením nápřahu a zahájením úderu o něco dřív (víc kompaktně) můžete zredukovat prostor pro chyby. Pravděpodobně vám to také zajistí bod zásahu míče před tělem, protože potřebujete méně času na přípravu, a to vám rovněž ušetří energii, protože potřebujete méně pohybů. Ušetřenou energii pak můžete vložit do úderu-požadovaného směru hry.

Zkrácením nápřahu vyvinete víc tlaku na soupeře, protože mu zkrátíte čas na přípravu. To vám může pomoci dostat se do aktivní pozice, což je zásadní pro diktování výměny a pro přiblížení se k síti. Nejvíc to oceníte na rychlém povrchu jako je tráva, koberec a supreme. Samozřejmě můžete tuto změnu udělat až po prohraném prvním setu, abyste změnili hru. Jsou zde nějaké nezbytné předpoklady? Ano jsou.

-         Dobrá předvídavost

-         Dobrá koordinace rukou, očí a nohou

-         Stále dobrá rotace trup vs. boky (i při hře v otevřeném postavení zůstává zásadní, aby jedno rameno čelilo soupeři!), a proto silné šikmé břišní svaly

-         Dobře provedený split-step

-         Vůle experimentovat

Při mém pročítání již publikovaných článků na toto téma jsem objevila pouze jednu zajímavou publikaci z jiného, avšak velmi blízkého sportu, a sice z golfu. Steve Johnston, PGA golfový profesionál v Roxburghe (Twitter: @mrstevejohnston), udává svým hráčům pět důvodů, proč by měli zkrátit nápřah. Jasně poukazuje na to, že kontrola rány prostřednictvím délky nápřahu může prospět celé hře a – věřte nebo ne – zkrácený nápřah driverem může dokonce pozitivně ovlivnit délku.

Ve srovnání s mými doporučeními mluví o obojím, o nápřahu a o dokončení (prošvihnutí). Já v zásadě nedoporučuji zastavit protažení úderu. Naopak. Raketa končí v protažení zcela nad/za opačným ramenem, než se vrátíte do výchozího postavení směrem do středu kurtu a připravíte se na další plit-step a úder.  

Serena a Venus (Williamsovy) to skvěle ukazují. Jejich hrající paže vždy při nápřahu projdou celou cestu vzhůru až přes opačné rameno. V 80. letech to tak často k vidění nebylo, protože základní údery se hrály víc rovně, ovšem také s odlišným úchopem (tehdy kontinentální, dnes západní). Mezi hráče, kteří i dnes vědomě využívají kratší nápřah, patří například Roger Federer, Agnieszka Radwaňská a Martina Hingisová.

Hádejte, jak můžete velmi snadno trénovat kratší nápřah mimo kurt?  Postavte se k odrazové stěně a hrajte halfvoleje, pouze z forhendu. 10, 20, 30, 100, s dobře pokrčenými koleny. Pak halfvoleje pouze z bekhendu. Pak jeden forhend a jeden bekhend, vždy střídavě. Zkrátit nápřah budete určitě potřebovat zvláště pro vracení rychlého podání.   

Tak směle do toho! Zapracujte tyhle myšlenky do svých tréninků a zápasů a užívejte si, jak překvapíte své soupeře! 

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-1-2-2016-zkratte-naprah-10939cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist