Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 11-12/2014: Fed Cup a Davis Cup – terno, nebo překážka

Týmové soutěže mají svoje kouzlo (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Týmové soutěže mají svoje kouzlo
(Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Fed Cup a Davis Cup jsou dvě nejvýznamnější mezinárodní týmové soutěže v ženském a mužském tenisu. Obě jsou organizovány ITF (Mezinárodní tenisová federace).

Fed Cup, který se hrál poprvé v roce 1963 u příležitosti 50. výročí založení ITF, se konal do roku 1995 pod názvem Pohár Federace. Každoročně se ho zúčastňuje mnoho států z celého světa, ale jen osm z nich hraje Světovou skupinu a dalších osm Světovou skupinu II. Další bojují ve skupinách a jsou rozděleny do regionů (Americký, Euro-africký, Asie a Oceánie). Lídrem světového žebříčku je v současnosti Česká republika, která je historicky druhou nejúspěšnější zemí za USA, až v závěsu jsou Austrálie a Španělsko. V porovnání s minulostí - dnes mohou reprezentovat hráčky »až« ve věku čtrnácti let a starší. Za vítězství nedostávají žádné body do žebříčku WTA.

Davis Cup se hrál poprvé v roce 1900 a prvním zápasem bylo utkání Velké Británie s USA. Dnes se soutěže zúčastňuje 130 národů, 16 z nich je v pavouku Světové skupiny, další jsou také rozděleny do tří zón, stejně jako ve Fed Cupu. Hraje se systémem play-off. Následující země byly po většinu let ve Světové skupině: USA (33 let), Česká republika (33), Francie (32), Německo (31). Velkým kontrastem ve srovnání s Fed Cupem je skutečnost, že hráči získávají body do žebříčku ATP ve dvouhře i čtyřhře, včetně týmových a výkonnostních bonusů!

Z pohledu nezaujatého člověka nebo diváka: už jen nominace do fedcupového nebo daviscupového týmu je velkou poctou, úžasná týmový práce, mimořádná mediální prezentace a také osobní pokrok. Bohužel, hráči a jejich osobní týmy (trenéři, manažeři, rodiče) tento pohled na věc ne vždy sdílejí. A tak se místo reprezentace své země raději kolikrát rozhodnou nenastoupit z následujících důvodů: léčba zranění, využití času k nutnému odpočinku, řešení problémů s národní tenisovou federací nebo trenérem, neshody s ostatními nominovanými členy týmu atd.

Je skoro nemožné stoprocentně objektivně odpovědět na otázku, zda by hráč měl vždy reprezentovat, pokud je nominován. Současným aktuálním příkladem je velký rakouský talent Dominic Thiem, jehož rozhodnutí hrát či ne je velmi ovlivněno skutečností, že nebyl v mladším věku podporován Národní tenisovou federací. Někdy se hráči raději soustředí na vlastní kariéru, jsou ovlivněni trenéry, manažery a rodiči. Je také důležité si uvědomit, že ne vše, co čteme a vidíme v médiích, musí být pravda (např.»zranění« nebo další důvody pro neúčast).

Ačkoliv moje kariéra ve Fed Cupu nebyla moc dlouhá (poprvé jsem hrála v roce 1994), vzpomínám na sedm nominací, přičemž jsem pět utkání vyhrála a šest prohrála. Užívala jsem si týmového ducha Fed Cupu a cítila se poctěna hrát za Rakousko. Především týmová atmosféra byla dobrá, což je z mého pohledu klíčový faktor. Měla jsem příležitost se učit od kapitánů (J. Wiesner, F. Krajicek), od skvělých spoluhráček, ale také od protihráčů. Jako mladá jsem byla vděčná za šanci trénovat s nejlepšími. Týmový lékař, fyzioterapeut, naučit se zvládat tlak nejen ze strany médií, obrovská divácká pozornost – to byly další benefity reprezentace. Samozřejmě bych našla i negativa:

- tlak a nervozita, protože hrajete za celý národ

- ne vždy byla v týmu harmonie (komunikační dovednosti FC/DC kapitána by měly být excelentní)

- delší sezona/zápasy a stres navíc

- když jsem měla menší zranění, nebyla jsem si jistá, zda nemám dát prostor dalším hráčkám

Dnes je zřejmé, že každý jednotlivec nakládá s nominací do reprezentace odlišně. Jsem přesvědčená, že se na to musí pohlížet v souvislosti s morálním přístupem hráče, podobně důležitý je i vliv a zájem fanoušků. I podle toho se tenisté rozhodují. V České republice, Srbsku, Švýcarsku nebo v Jižní Americe se zdá, že hráči dávají týmovým soutěžím velkou prioritu. Mysl mají nastavenou na „zdravý patriotismus“. V případě Radka Štěpánka jsme všichni mohli vidět, jak mu Davis Cup pomohl i v jeho osobní kariéře.

Je třeba dodat, že obě soutěže určitě stojí za účast, ale je potřeba, aby se jich účastnili nejlepší hráči a hráčky všech zemí. Pak budou mít více síly: A) přitáhnout tenisu ještě větší pozornost veřejnosti. B) vtáhnout aktivně do tenisu více (nejen) mladých lidí.

SYLVA PLISCHKE: Bývalá 27. hráčka světa a fedcupová reprezentantka Rakouska, čtvrtfinalistka French Open 1999; nyní žije v Innsbrucku

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-11-12-2014-fed-cup-a-davis-cup-ndash-terno-nebo-prekazka-5454cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist