Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 11-12/2015: Trénovat dívky a přežít

Caroline Wozniacká nedá dopustit na rady svého otce Piotra (Foto: Archiv)

Caroline Wozniacká nedá dopustit na rady svého otce Piotra (Foto: Archiv)

Vtipný titulek? Možná ne. Spíš docela trefný. Trénování děvčat je skutečně, skutečně odlišné a náročné a nezáleží na tom, o jaký sport jde, ani na tom, zda o sport týmový nebo individuální jako je tenis.

Některá pozorování učiněná samotnými trenéry nejsou příliš vědecká. Nicméně jsou založena na jejich mnohaleté zkušenosti, během které mají vždy na paměti jako hlavní cíl pomoci sportovcům naplnit jejich celkový potenciál, což také znamená pomoci se zbavit možných pochybností nebo emocionálních bloků. To zdůrazňuje, jak je nutné pracovat nejen na technice, strategii a formování, nýbrž i na velmi osobní emocionální a duševní úrovni. Je určitě žádoucí vidět žáka jako celkovou osobnost, nikoli „pouze“ jako sportovce.

Co je tedy psychologicky tak unikátní na ženách? Dávejte pozor: Mezi mužským a ženským mozkem jsou dva velké rozdíly. Výzkum ukázal, že ačkoli ženský mozek je menší než ten mužský, obsahuje stejný počet mozkových buněk, které jsou pouze hustěji poskládány. Určité znaky struktury ženského mozku jsou zcela jiné, než je tomu u mužů. Liší se tvar, velikost a umístění některých funkcí, stejně jako určité oblasti. Kromě těchto rozdílů ve struktuře a funkcích mozku není stejná ani mozková chemie. Ženský mozek je hluboce ovlivňován hormony, které mohou vytvářet velmi odlišnou ženskou realitu. Ženská neurologická realita není tak stálá jako ta mužská. A jak se tyto rozdíly projevují? Zde je souhrn toho, jak se některé ženské akce a reakce mohou lišit od těch mužských:

-         Ženský mozek má vyšší úroveň citlivosti na stres a konflikt à dívky se chtějí cítit bezpečně, chtějí vypadat dobře a předcházet ostudě (vs. chlapci, kteří chtějí primárně vyhrávat).

-         Ženy používají odlišné oblasti mozku k řešení problémů, zpracování jazyka nebo zkušenosti a ukládání silných emocí à rozdílný jazyk trenéra a přístup k řešení problémů: když řeknete dívce, že vypadá báječně a fit, můžete ji nesmírně podpořit, aby hrála dobře; lze očekávat emocionální výkyvy během zápasu (chlapci to rovněž zažívají, ale většinou to netrvá tak dlouho). Jediné slovo nebo náznak může dramaticky změnit výkon k lepšímu nebo horšímu. To je prostě dobré si uvědomit.

-         Mozková centra pro jazyk, naslouchání, emoce a utváření vzpomínek jsou v ženském mozku větší à práce v oblasti pozitivní sebemluvy, autosugesce atd. by mohla být v dlouhodobém horizontu velmi užitečná.

-         Ve srovnání se ženami mají muži větší procesory v „primitivnějších“ oblastech mozku, které registrují strach a spouštějí agresi à když řeknete hráčce, že musí „zabít“ soupeře, nemusí to fungovat. Řeknete-li jí místo toho, aby „hodila horký brambor ještě jednou přes síť na kurt daleko od jejího protějšku“, může to zafungovat dobře.   

-         V podstatě mají ženy výbornou verbální hbitost, schopnost být v přátelství hluboce „napojené“ a téměř duševní schopnost číst obličeje a tón hlasu à slova a tón, které trenér použije, tedy hrají roli!

Samozřejmě, že jsou tyto informace zevšeobecňující. Jako trenér musíte poznat své svěřence a týmy jako jednotlivce a přizpůsobit spolupráci s nimi tak, aby vyhovovala jejich specifickým potřebám. Nicméně je jasné, že znalost některých těchto prokázaných ženských „tendencí“ může být užitečná při hledání správné strategie. Cunningham a Roberts (2006) popisují šest hlavních oblastí, ve kterých akademické výzkumy ukázaly, že muži a ženy „tikají rozdílně“ – viz tabulka níže.

 

OBLAST ODLIŠNOSTI

ŽENY

MUŽI

Intelektuální funkce

Perspektiva „celého mozku“

Analytická, cílená, lineární, logická perspektiva

Základní reakce

Pocit

Akce

Odezva na stres

Pečovat a pomáhat

Bojovat nebo utéct

Přirozený zájem

Lidé

Věci

Strategie přežití

Prostřednictvím přátelství, empatie a vazeb

Prostřednictvím vlastního zájmu, hierarchie, moci a soutěžení

Duševní preference

Pevně se napojit a vcítit se

Prostřednictvím vlastního zájmu, hierarchie, moci a soutěžení

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-11-12-2015-trenovat-divky-a-prezit-10282cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist