Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 11-12/2016: Nahrávací stroj pro nejlepší výkon

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Nahrávací stroje mají často špatnou pověst a jsou nahlíženy jako vhodné pouze pro začátečníky. Trenéři se na ně dívají jako na konkurenci nebo ztrátu přínosu lekce. Kluby je vidí jako údržbovou přítěž. Takové komplexní a na motorické dovednosti orientované sporty jako tenis vyžadují, aby hráč procvičoval všechny možné údery, kterým může čelit během zápasu. A pro co nejrychlejší proces učení je nezbytné opakování.

Pohled trenéra: Méně než 10 % trenérů učí s pomocí nahrávacího stroje, který obvyklé koupí klub, protože trenér v něm nespatřuje výhody. Ale: může se osvobodit od nahrávání, může stát vedle svěřence adávat mu rady nebo ho natáčet na video. Samozřejmě trenér musí nahrávací stroj dobře znát, než ho zařadí do výuky. Měl by často měnit cvičení (každých 5-10 minut) a neustále vzájemně reagovat s hráčem. Nahrávací stroj by měl být trvale zapojen do elektřiny (ale vypnutý) po straně kurtu, tak, aby mohl být okamžitě spuštěn, nikoli pouze jako kompromisní řešení, když je trenér zraněn.

Pohled klubu: 95 % nahrávacích strojů je zakoupeno klubem a ne vyučujícími profesionály. Pro klub je stroj dobrým zdrojem příjmů prostřednictvím nájmů! Často není jasné, kdo je vlastně zodpovědný za údržbu. Každý nahrávací stroj je komplexní mechanický přístroj., voda nebo antuka jsou pro něj kryptonit! Rutinní údržba by měla být prováděna dle časového rozpisu. Doporučení: Vyčistěte přístroj pomocí standardního fukaru na listí každé 2 týdny (pokud je používán méně než 20 hodin týdně) a každý týden, pokud je používán více než 20 hodin týdně.

Pohled hráče: Žádná urážka těch, kteří si užívají stres z opakování, ale zahrát padesát, šedesát, nebo i více míčů v řadě z nahrávacího stroje bez pauzy je nesmyslná chyba. Když vezmeme v úvahu, že průměrný bod může trvat pouze 3 údery a velmi dlouhá výměna asi 20 úderů, pak následuje pauza 20 sekund, měli bychom určitě usilovat o KVALITU namísto o KVANTITU. Zde je 9 klíčů pro úspěšné používání nahrávacího stroje.

Umístění: Umístěte stroj tam, odkud by vyšel nějaký konkrétní úder v zápase. Stroj můžete posunout blíže k síti, abyste napodobili voleje v deblu, nebo do stran, abyste napodobili debla. To je jen pár návrhů.

Načasování: Abyste vytvořili realistické tréninkové prostředí, nastavte stroj tak, aby vystřeloval míče s takovou frekvencí, jakou chcete (být zasahováni). Další míč by měl stroj vystřelit v okamžiku, kdy ho právě mine vámi trefený míč.

Rychlost. Rotace. Výška. Hloubka. Směr. Když trénujete s nahrávacím strojem, měli byste procvičovat všechny tyto typy úderů, nikoli pouze prostou výměnu.

Použití dálkového ovládání, nebo cvičení s partnerem. Bez dálkového ovládání předejdete pauzám. Pokud nemáte dálkové ovládání, najděte si partnera, který s vámi bude sdílet čas strávený na nahrávacím stroji. Zatímco jeden hráč trefuje míče, druhý je zatím může sbírat nebo provádět jiná cvičení.

Zahrajte maximálně 10 až 12 úderů v řadě. Primárním důvodem, proč limitovat, kolik míčů zahrajete v řadě, je zajistit standard kvality. Hrajte 2, 3, 4 údery v řadě. Hlavní myšlenkou je procvičovat tolik reálných situací v turnaji, kolik je jen možných. Nepřestávejte, uděláte-li chybu. Místo toho dokončete plánovaný vzorec. To vám pomůže neklást přílišný důraz na chybu, ale místo toho ji rychle napravit a zůstat soustředění.

Pauza: Řekněme, že procvičujete rally se čtyřmi úderry: 3 bekhendy kros a čtvrtý míč jako inside-in forhend s pokusem o winner. Pak byste měli dát pauzu 10-15 vteřin, udělat váš obvyklý rituál po výměně, a pak se zaměří na další cvičení.

Hýbejte se do pozic. Zásadní chybou je zůstat stát na jednom místě a čekat na přilétající míč. Stát na jedné straně a čekat na míč vám zlepšit výsledky v turnajích nijak nepomůže!  Po každém úderu musíte udělat recovery step, jako kdybyste hráli skutečný bod.

Stanovte si cíle/terče: Vědět přesně, kam míříte, je pro vaše zlepšení v tenise zásadní. Stanovte si jako cíle plechovky od míčů nebo malé věžičky tvořené 3+1 míči.

Vzorce pro práci nohou: Dostat se do rovnováhy by měl být váš cíl před jakýmkoli úderem. Multisměrová a nepředvídatelná povaha tenisu vyžaduje, aby hráči byli rychlí a hbití, stejně jako dovedně šikovní ve zrychlování a zpomalování. Používejte k rozvoji těchto dovedností nahrávací stroje dvojím způsobem. Zaprvé: určete jeden úder a jeho požadovaný pohyb a opakujte ho znovu a znovu. Zadruhé: nastavte stroj na náhodnou oscilaci (změnu směru) a trénujte testováním vašich pohybových dovedností.  

 

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-11-12-2016-nahravaci-stroj-pro-nejlepsi-vykon-15811cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist