Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 3/2011: Proč hrát čtyřhry?

Excelentní české deblistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Excelentní české deblistky Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Martiny Hingisové se jednou novináři ve Wimbledonu zeptali, proč kromě dvouhry hraje ještě čtyřhru a mix. Její odpověď byla velmi jednoduchá. Řekla, že místo tréninku a dvouher hraje raději čtyřhry, protože v nich skvěle potrénuje především podání, returny, voleje a prohozy. A navíc je to větší zábava, hlavně mix je kořením tenisu.

Osobně jsem začala hrát čtyřhry, jakmile jsem si uvědomila její výhody. Martinu bych doplnila ještě v jedné věci: myslím si, že je velmi užitečné zůstat na turnaji i v případě, že prohrajete dvouhru. Čtyřhra vám totiž pomůže zůstat ve střehu, zlepšit náladu, naučí vás komunikovat s partnerem a navíc si můžete vydělat více peněz.

V neposlední řadě čtyřhru můžete hrát do vysokého věku – tak dlouho, jak se můžete hýbat a mávat raketou. Podle mého názoru je škoda, že se televizní práva kupují především na zápasy dvouher a ne na špičkové čtyřhry.

 

Tento měsíc bych vám ráda dala nějakou inspiraci pro vaše čtyřhry:

- Nikdy nenechte balón dopadnout doprostřed kurtu, aniž by se ho jeden z hráčů nesnažil odehrát. (když hrajete s novým partnerem, nastavte si pravidla, kdo bude hrát míčky směřující doprostřed kurtu, kdo bude hrát forhend, kdo poslední míček ve výměně, kdo první zavolá, atd.)

- Dobře spolu komunikujte a pokud možno hrajte co nejčastěji se stejným partnerem, abyste si na sebe zvykli.  

- Pokud jsou oba soupeři u sítě, snažte se hrát míčky nízko nad sítí, jednoduchý přímý úder ve zvláštním úhlu mnohdy zabolí soupeře víc, než rychlý a vysoký míč! Také používejte správnou rotaci lobů, aby byly dostatečně dlouhé.

- Úloha hráče, který zrovna nehraje: vaše činnost ve chvíli, kdy váš spoluhráč odehrává míč, může ovlivnit výsledek zápasu. Pokud jen stojíte a sledujete svého partnera, vůbec neovlivňujete hru. Na druhou stranu, pokud se správně hýbete, abyste společně útočili nebo bránili a jste s partnerem dobře sehraní, pak vaše porozumění a pohyb významně zvýší vaši šanci na vítězství.

- Hlavním cílem je, abyste se s partnerem oba dostali k síti, kde můžete řídit výměnu a zahrát více vítězných míčů.

- Ve čtyřhrách většina podání (70-80 procent) směřuje doprostřed soupeřova pole, protože hráč u sítě si lépe může dojít pro volej. Pokud podáváte ven z dvorce, otvíráte hodně úhlů, čehož může využít soupeř.

 

Dvě užitečná cvičení pro čtyřhru (zdroj:www.tennis4you.com):

1)    Trénink čtyřhry (2 hráči): Simulujte zápas ve čtyřhře tak, že budete po podání postupovat k síti a voleje hrát pouze křížem. Tím procvičíte podání a volej a váš partner bude trénovat return křížem. Pokud nejste zvyklí chodit na síť po druhém servisu, přichází dobrá příležitost to procvičit. Pokud získáte dostatek sebevědomí, abyste šli na síť po obou podáních, vaše čtyřhra se může hodně zlepšit.

2)    Lob-podání-return (2 týmy = 4 lidé): Toto je jedna z nejlepších zbraní v soutěžním zápase. Dva týmy proti sobě. Odehrajete druhé podání a zůstanete na základní čáře. Hráč na returnu odehraje lob přes hráče stojícího u sítě a běží k síti. Odehraje se celá výměna. Dvojice na podání se tím učí odpovědět na lob a přijímajícímu týmu pomůže zvládnout agresivního soupeře. Podávající tým procvičuje také pohyb (výměna pozic po lobu) a komunikaci ("Přeběhni!"). Páru na příjmu to pomáhá být více agresivní a učí se otočit výměnu ve svůj prospěch. Stejná strana podává, dokud nevyhraje hru, pak se vyměňte.

 

SYLVA PLISCHKE: Bývalá 27. hráčka světa a fedcupová reprezentantka Rakouska, čtvrtfinalistka French Open 1999; nyní žije v Innsbrucku

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-3-2011-proc-hrat-ctyrhry--5307cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist