Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 3-4/2016: Jsme takoví, jak myslíme

Kateřina Siniaková patří mezi impulsivní hráčky (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Kateřina Siniaková patří mezi impulsivní hráčky
(Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Jak může plán vnitřní mluvy a další netenisové dovednosti zlepšit výkon na kurtu? Podle principu, že to, co lidé říkají sami sobě, ovlivňuje způsob jejich chování, byly vyvinuty strategie zahrnující duševní procesy, aby usměrňovaly poznání a rozvíjely nebo měnily stávající myšlenkové vzorce.

Využití vnitřní mluvy ke kontrole a uspořádání myšlenek sportovce bylo propagováno jako základní součást úspěšného sportovního výkonu. Vnitřní mluva je často zahrnuta jako základní součást do tréninku psychologických dovedností. Je to však pouze jeden z několika nástrojů, které máme na výběr. Dostat pod kontrolu strach, nervozitu, slabou motivaci atd., které mohly mít různé spouštěče, může mít pro každého tenistu různá řešení. Ráda bych vám představila některé hlavní nástroje k řešení problémů na kurtu, které většinou zahrnují následující tři dimenze: kognitivní (myšlenkové), somatické (tělesné) a behaviorální (sebedůvěra) – viz tabulka níže.

Fyzické hekání je v profesionálním tenise běžná technika, kdy výdech může být podpůrným při stabilizaci hráčova jádra a generování větší síly. Psychologicky může zvýšit motivaci a výkon.

Pomalé, hluboké dýchání je jako kotva uprostřed emocionální bouře. Kotva bouři neodežene, ale udrží vás stabilní, dokud nepřejde. Výměny stran jsou skvělý čas pro usměrnění dechových vzorců. Pomalý nádech (4-5 s) následuje ještě pomalejší výdech (6-8 s).

PMR je cvičení, které pomáhá zmírňovat stres zpevněním svalové skupiny a jejím následným uvolněním. Sevření v pěst před returnem nebo uvolnění ramen před podáním pomáhá izolovat svalové skupiny, aby došlo k uvolnění napětí a byli jste připraveni na perfektní úder.

Centrování vyžaduje zaměřit se na střed těla, tj. oblast těsně pod pupíkem. O této technice se říká, že přináší uklidnění a má vliv na kontrolu. Využívají ji tradiční východní meditativní techniky jako například Qi Gong a Tai Chi stejně jako bojová umění.

Vnitřní mluva je duševní konverzace, myšlenky a příběhy o nás a o světě kolem, kterým věříme. Mluvení k sobě je velmi mocné a ovlivňuje vše, co děláme, na kurtu i mimo něj. Často není pravdivé, ale my mu přesto věříme. To se může stát, zejména trvá-li mnoho let, například již od dětství. Mnoho vědeckých článků ukazuje, že pozitivní sebemluva vědomě implementovaná v tréninku psychologických dovedností má enormní vliv na vytváření sebedůvěry a snižování stresu. Publikace WTA „Physically Speaking“ uvedla některé užitečné tipy pro hráče:

-         Začněte naslouchat své sebemluvě

-         Když je většina vaší vnitřní konverzace negativní, může vám to bránit dosáhnout nejlepších možných výsledků, na kurtu i mimo něj

-         Negativní sebemluva zvyšuje stres a může vést k sebezničujícímu chování, jakým jsou špatné stravovací návyky, nedávání si pozor na zranění, nedostatek řádné periodizace a regenerace, zneužití drog a alkoholu atd.

-         Přeprogramujte negativní sebemluvu na pozitivní a podporující

  • Když zaznamenáte destruktivní myšlenku, řekněte STOP (můžete si představit CD přehrávač a to, jak mačkáte tlačítko STOP k zastavení přehrávání)
  • Nahraďte aktuální myšlenku takovou, na kterou chcete myslet, kterou jste si předem vědomě připravili v rámci plánu mluvení sama k sobě. V těžké situaci si například můžete myslet: „Miluju to. Těžké situace mě činí silnějším.“ Když uděláte chybu, můžete si například pomyslet: „Nech to být Andy. Příště pokrč víc kolena!“

-         Použitím svého jména namísto slůvka JÁ můžete získat odstup od problému/situace a často dosáhnout rychlejšího výsledku, protože užití jmen zesiluje účinek

-         Buďte k sobě tolerantní

-         Obklopujte se podporujícími lidmi – vybírejte si moudře svůj tým!

-         Udělejte si plán sebemluvy; můžete si s sebou vzít i na kurt kousek papíru, aby vám pomohl během výměn stran připomenout některé z vašich cílů

Když je člověk nervózní a napjatý, jeho myšlenky se zpravidla stočí dovnitř a zaměří na něj samotného. To může vést k nesprávnému vnímání. Popsané techniky mohou být úspěšné, závisí to na individuální povaze hráče, kontextu a prostředí. Není pouze JEDNO řešení, je jich mnoho. Zkoušením a experimentováním mohou hráči a trenéři vložit každou techniku do odpovídajícího rámce. Takže: Experimentujte a sledujte sami sebe!

 

   SOMATICKÉ

                             KOGNITIVNÍ

    BEHAVIORÁLNÍ

       Hekání

                               Kontrování

   Rutina před úderem

  Pomalé dýchání

                             Mluvení k sobě

  Rutina před zápasem

        „PMR“

               Interpretace stresu konstruktivně

                Křik 

    Centrování

    Instrukce zaměřit se na jednotlivou techniku

             Simulace

                       INDIVIDUÁLNÍ KONTEXT – žádné ostré hranice mezi nástroji

  

 

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-3-4-2016-jsme-takovi-jak-myslime-11659cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist