Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 7-8/2014: Finanční úskalí profesionálních hráčů

Pětatřicetiletý Jan Hernych (na žebříčku nejvýše 59. v roce 2009) vydělal na prémiích za svou šestnáctiletou kariéru 2 071 491 dolarů hrubého, zhruba 51 milionů korun – to dělá průměrně 130 tisíc dolarů (3,1 milionu korun) za rok. (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Pětatřicetiletý Jan Hernych (na žebříčku nejvýše 59. v roce 2009) vydělal na prémiích za svou šestnáctiletou kariéru 2 071 491 dolarů hrubého, zhruba 51 milionů korun – to dělá průměrně 130 tisíc dolarů (3,1 milionu korun) za rok.
(Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Říká se, že ani v profesionálním sportu neznamená vítězství vše. V tenisu vám ale taková výhra může výrazně vylepšit finanční příjem. Na rozdíl od ostatních profesionálních sportovců si totiž tenisté nevydělávají díky ročním kontraktům s kluby či asociacemi, ale na základě svých výkonů na turnajích.

Obvykle slyšíme či čteme o tom, na kolik si přijdou Federer, Nadal nebo Šarapovová, a lehce nabudeme dojmu, že profesionální tenis je baštou slavných a bohatých. Pravda je ale jiná; jen naprostá elita z mužského a ženského okruhu dosáhne na miliony dolarů ročně. Ti, kteří na úplný vrchol nedospějí, musejí často bojovat, aby vůbec dokázali pokrýt náklady. Výdaje spojené s tenisem (plus daně) jsou toti6 poměrně vysoké. Zde je pár faktů.

Náklady

Podle USTA (Americká tenisová asociace) se průměrná roční výše výdajů hráče pohybuje kolem 143 tisíc dolarů (přibližně 3,5 milionu korun). Společně s cestovními náklady musí tenisté platit také kouče. „Obvykle jen první pětka či desítka tenistů si může dovolit vzít s sebou širší tým – fyzioterapeuta, doktora nebo sparingpartnera,“ říká v rozhovoru pro časopis Forbes Michael Russell, hráč první světové stovky.

Příjmy

Prize money (finanční odměna na turnajích) jsou kromě sponzorských výdělků a peněz z exhibicí velmi výraznou částí příjmů. V roce 2012 vyšlo na webu Tennis.com srovnání průměrné výše prémií mezi profesionály:

Muži (v závorce přiblížná částka v korunách)

TOP 100 (medián): 305 345 USD  (7,5 milionu)

Světová jednička (Nadal): 4 961 419 USD (122 milionů)

Světová stovka (Kuréší): 167 366 USD (4,1 milionu)

Ženy

TOP 100 (medián): 249 682 USD (6,1 milionu)

Světová jednička (Azarenková): 4 633 237 USD (114 milionů)

Světová stovka (Keothavongová): 112 566 USD (2,8 milionu)

Podle Russella se propast mezi elitou a těmi ostatními zvětšuje. Toto prohlášení podtrhuje fakt, že na US Open se výše odměn od roku 1990 zvedla o 429 %, poražení z prvního kola si v roce 2013 vydělali 32 tisíc dolarů, zhruba 780 tisíc korun. Pro srovnání: dotace na challengerech se za stejné období nezměnily.

Bod zlomu

Kdy se tedy tenista dostane do bodu, kdy mu stačí k pokrytí nákladů jen prize money? Podle USTA byste se (v roce 2009) museli nacházet na 164. místě mužského a 119. místě ženského žebříčku.

Studie o životním cyklu tenistů

Podle studií to hráčům usazeným v první stovce žebříčku trvá průměrně tři až čtyři roky, než do něj proniknou. Přitom průměrná délka profesionální kariéry je 7 let, bez ohledu na počáteční věk.

Teď už možná vidíte, že život profesionálního tenisty je opravdu těžký a že má skutečně smysl, aby si chytře promýšleli finance a možnosti výdělku. Tady je pár tipů:

Dělte se o kondičního/mentálního kouče či maséra se skupinou hráčů.

Zkuste získat výhodnější tarify pro cestování (např. sponzorské smlouvy s aerolinkami).

Pořiďte si vyplétací stroj a postupně si přivydělávejte tím, že budete (na turnajích) pomáhat vyplétat rakety ostatním hráčům.

Vybírejte si levnější hotely nebo soukromé bydlení.

Když dostanete nabídku, hrajte také čtyřhru nebo mix. Nedostanete jen prémie navíc, ale také získáte bonusový trénink – především si zlepšíte servis, return a volej!

Až se jednou dostanete na velké turnaje, nechte se informovat o plánech na důchod (ATP a WTA mají své důchodové programy).

Hledejte jiné způsoby (které však výrazně neohrozí vaše výkony), jak vydělat peníze. Například hrajte exhibice či klubové zápasy namísto regenerace.

Každý profesionální sportovec je v současnosti považován za značku, a tak by nebylo od věci zapřemýšlet o vlastním unikátním »rysu«. Co vás odlišuje od zbytku hráčů? Co může být zajímavé pro fanoušky a média?

SYLVA PLISCHKE: Bývalá 27. hráčka světa a fedcupová reprezentantka Rakouska, čtvrtfinalistka French Open 1999; nyní žije v Innsbrucku

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-7-8-2014-financni-uskali-profesionalnich-hracu-5827cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist