Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 9-10/2014: Ženské záležitosti

Ilustrační foto: (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Ilustrační foto: (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

„Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše.“ Bestseller Johna Graye odhaluje některé pravdy, které je možné aplikovat i do tenisového prostředí. Je jasné, že na rozdíl od mužů mají ženy jinou stavbu těla (všeobecně: menší, méně síly, větší procent tělesného tuku, atd.), jiné tělesné funkce a také jiný psychologický a emocionální »vnitřní svět«.

Krok za krokem se můžeme podrobněji podívat na záležitosti, které jsou pro ženy specifické. Tentokrát se zaměříme na těhotenství a menstruační cyklus a na to, jak jsou provázány s výkonem. Tyto informace jsou cenné především pro kouče žen!

→ Menstruační cyklus a výkon:
Každá žena prožívá svůj cyklus jinak. Pro některé představuje bolestivou jízdu na horské dráze. Jiné jím proplují bez problémů. Menstruace je důležitá pro regulaci hormonů, které ovlivňují mnoho tělesných funkcí – včetně zdraví kostí a svalů. Pokud máte problémy s cyklem, můžete je vyřešit tak, aby neovlivňovaly váš trénink a zápasy:

 

Časté cestování, stres, úbytek váhy, určité léky, nebo příliš mnoho tréninku mohou způsobit změny v načasování a množství krvácení (»Normální« cyklus znamená krvácení každých 21 až 35 dnů po 2 až 7 dnů, může být silné nebo slabé).

 • V případě změn v cyklu navštivte doktora!
 • Pokud máte během cyklu křeče, můžete vyzkoušet následující: Teplo (teplé obklady, horká sprcha, atd.), relaxace, jemná masáž, léky na základě konzultace s vaším lékařem.
 • Takzvaný PMS znamená premenstruační syndrom. Objevuje se před vaší periodou společně s psychickými změnami a prudkými změnami nálady. Kvůli hormonálním změnám se můžete cítit nateklá, přibrat na váze, mít bolesti hlavy, pnutí v prsou, akné, atd. Také můžete cítit změny nálady – v jeden moment se můžete cítit podrážděná, za chvíli v depresi. Je to v pořádku a přirozené. Ale můžete pro zlepšení situace něco udělat.
 • Léčba PMS: 1 200 mg vápníku za den (např. tmavá listová zelenina, sýr, mléko, čínské zelí, sójové produkty, atd.), techniky zvládání stresu a konzultace s vaším doktorem či psychologem.


Studie prokázaly, že výkonnost se může v průběhu cyklu měnit:

Menstruační fáze (1. - 4. den): 70 % žen mají stejnou nebo lepší výkonnost; 30 % má nižší výkonnost než »normálně«

.

 • Postmenstruační fáze (5. - 11. den): pro většinu žen představuje výkonnostní optimum díky vylučování noradrenalinu (hladina estrogenu se zvyšuje).
 • Intermenstruační fáze (12. - 22. den): fáze sníženého výkonu, nižší schopnost se soustředit a rychlejší svalová a nervová únava.

 

→ Těhotenství a (tenis) sport
V minulosti se hodně lišily názory na to, jestli má sport na těhotenství dobrý nebo špatný vliv. Dnes se lékaři shodují na tom, že sport a cvičení před, během a po těhotenství, je prospěšné pro zdraví a pohodu obou – matky i dítěte. Ale musí se provádět správně. Podívejme se na výhody:

 

Pro matku:

 • minimalizace rizika cukrovky
 • zlepšení vnímání vlastního těla
 • omezení zbytečného příbytku na váze
 • omezení častých změn nálady
 • zlepšení celkového pocitu životní pohody
 • lepší snášení bolesti
 • možné zkrácení doby porodu
 • snížení rizika komplikací během porodu
 • omezení poporodních depresí

 

Pro dítě:

 • snížení rizika nadváhy
 • rozvoj motoriky, neuromuskulárních funkcí a prostorového vnímání

 

Profesionální sportovkyně by měly – pokud možno – plánovat své těhotenství a snížit své sportovní aktivity na 70 % asi 3 měsíce předem. Pokud plánování není možné, NIKDY by neměly se sportem náhle úplně skončit! Od 6. týdne by sport měl být omezen na 60 %. Od 16. týdne by těhotné ženy neměly sportovat častěji než třikrát týdně 30 minut; toto je možné praktikovat do 28. týdne. Asi 4 týdny po porodu může opět začít systematický trénink.

 

Tady je několik obecných doporučení vhodných sportovních aktivit během těhotenství:  

tabulka.jpg

 

 

Pokud budete dělat vytrvalostní disciplíny, zajistěte dostatečný přísun karbohydrátů.

Trénujte pouze aerobně a pod svým maximálním výkonem.

Předcházejte zvýšené tělesné teplotě. 

Vyhýbejte se extrémnímu zastavování a otáčení těla kolem své osy.

A to nejdůležitější: Vnímejte, jak vaše vnitřní já roste!

 

Zdroje: WTA Physically Speaking (May 2009), pebonline.de – “Bewegt durch die Schwangerschaft” 

 

SYLVA PLISCHKE: Bývalá 27. hráčka světa a fedcupová reprezentantka Rakouska, čtvrtfinalistka French Open 1999; nyní žije v Innsbrucku

Fotografie:

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-9-10-2014-zenske-zalezitosti-5305cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist