Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Číslo 9-10/2016: Vyrovnanost. Pracujte na ní

Richard Gasquet ví, jak moc důležitá koncentrace je (Foto: Profimedia.cz)

Richard Gasquet ví, jak moc důležitá koncentrace je (Foto: Profimedia.cz)

Každý z nás chápe a interpretuje jednotlivá slova po svém. Proto nás nejprve nechte specifikovat, co zde myslíme onou »vyrovnaností«. Je to vnitřní postoj k udržení klidné mysli v obtížných a stresových situacích. Osoba, která je vyrovnaná a klidná, zůstává neochvějná a kontroluje se, nicméně neznamená to, že je netečná, lenivá nebo chladnokrevná. Vyrovnaná osoba má emoce a vášně, je si jich dobře vědoma a nenechá se jimi otřást. Vyrovnanost potřebuje určitou dávku vnitřní rovnováhy, pokory a sebevědomí.

Svět se neustále mění. Naše úkoly jsou více komplexní, prostředí se zdá být více a více hektické. Zůstat v klidu a vyrovnaný v náročných situacích a fázích života se stává důležitější než kdy dříve.

Pro tenistu to znamená zvládat dobře komplexní život profesionálního sportovce, provádět jednotlivý sport a být konfrontován s výkonnostním tlakem, celoročním plánem turnajů, návraty po zraněních, zapojením se všech účastníků jako jsou trenéři, manažeři, fyzioterapeuti, mentální kouči, sponzoři, asociace, média, fanoušci, rodiče, rodiny atd. S enormním tlakem, který se může u těchto skupin objevit, je nutno se vypořádat a kompenzovat ho. Nelze si nevšimnout, že dáváme-li sportu vše, co máme, všechno úsilí, práci a know-how (tréninky, zápasy, regenerace), jedním kouskem na cestě k dlouhodobému úspěchu je vyrovnanost.

Nikdy nebudete mít záruku úspěchu. Nezáleží v čem.  To je jisté. Vyrovnanost závisí i na denní formě. Jestli se cítíte dobře, máte pozitivní zážitky atd. Každý z nás se už rodí s určitou dávkou vyrovnanosti. Ale dobrá zpráva je, že během života můžeme na úrovni vyrovnanosti a klidu pracovat. Zde máte 7 inspirujících tipů, abyste se stali vyrovnanějšími.

  1. Za prvé se snažte identifikovat, co můžete změnit a co naopak doopravdy ovlivnit nemůžete.
  2. Jakmile si určíte věci, které nemůžete změnit, pokuste se je akceptovat a přijmout za své.   (Vedlejším efektem bude, že si začnete více uvědomovat věci, které můžete ovlivnit a mohli byste chtít změnit. Tedy zaměříte se přesně na ty věci, které chcete a můžete změnit.)  
  3. Trénujte vděčnost!  Když budete vděční, vyrovnanost bude  hned za rohem. (Knižní tip: Patrick Lynen: How to get Gelassenheit)
  4. Když se budeme dívat na sebe i na druhé s určitou dávkou lásky, naše vyrovnanost rovněž poroste. (Nahlížet na svého protihráče více jako na někoho, kdo vás podporuje a je přítel, pomáhá vám odhalit vaše nejlepší schopnosti, posouvá vás blíže k limitům a stimuluje vás, není snadné, ale stojí to za to zkusit! Plus si uvědomte, že sebeláska nemá nic společného s egoismem. Milováním sebe sama, respektováním svých potřeb a rovněž respektováním ostatních lidí, můžete rozjasnit život svůj i lidí kolem vás.)
  5. Poznáním svého nadání a schopností a těch věcí, které můžete ovlivnit, získáte ohromnou sílu tvořit. To otevírá naprosto nekonečný zdroj energie.
  6. Budete-li vědět o svých nedokonalostech (a nikdy nebudete schopni udělat a vytvořit vše ve svém životě perfektně, to mi věřte) a uvidíte-li v těchto nedokonalostech výzvu, můžete podpořit svou schopnost stát se vyrovnaným.
  7. Dalšími velkými dílčími kroky na vaší cestě za větší vyrovnaností mohou být: autentičnost, sebekontrola, seberealizace, orientace na cíl, tolerance frustrace, otevřenost, týmové schopnosti, odolnost vůči konfliktu, humor, sebepřijetí, atd.

S rostoucím věkem se obvykle automaticky stáváme vyrovnanějšími. Dle nejnovější studie například německá generace 50+ žije mnohem vyrovnanějším způsobem a uvědoměleji než mladší Němci.

Závěrem bych se s vámi ráda podělila o jeden z mých oblíbených citátů od Marie v. Ebner-Eschenbach: „ Vyrovnanost je elegantní forma sebevědomí“.  

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//cislo-9-10-2016-vyrovnanost-pracujte-na-ni-14599cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist