Gombos s Lackom zvíťazili, Slovensko vedie 2:0

Norbert Gombos prekvapivo poslal Slovákov do vedenia (Foto: Pro Tennis Arenu - Milan Hutera)

Norbert Gombos prekvapivo poslal Slovákov do vedenia
(Foto: Pro Tennis Arenu - Milan Hutera)

Ťah s NORBERTOM GOMBOSOM (23) vyšiel na výbornú. Daviscupový kapitán Slovenska Miloslav Mečíř dal dôveru rodákovi z Galanty pred unaveným Martinom Kližanom a ten prekvapujúco triumfoval v bratislavskom NTC nad rakúskou jednotkou Dominicom Thiemom 6:4, 3:6, 6:3, 6:4. Potom sa pridal aj Lukáš Lacko, ktorý zdolal Haidera-Maurera 7:6 (3), 4:6, 4:6, 6:2, 6:3 a slovenskí tenisti vedú po prvom dni 2:0.

AKTUALIZOVÁNO

Gombos nastupoval do prvého piatkového zápasu v pozícii absolútneho daviscupového nováčika. Debutu proti Thiemovi sa však nezľakol. Oboch hráčov delí v rebríčku ATP 85 priečok, ale tento rozdiel nebolo vidieť. Gombos prekvapil hneď v prvom sete, keď ho získal v pomere 6:4 a aj keď v druhom prehral, Rakúšanovi nedovolil zvrat v zápase.

Slovák ťažil zo skvelého prvého podania s rýchlosťou často cez 210 km/h, v celom zápase nastrieľal 16 es a využíval istý forhend.„Bol to neskutočný pocit, vyhral som pri svojom debute. Pomohol som tímu. Na Dominica som si celkom veril. Dúfam, že toto víťazstvo využijeme a dotiahneme to do konca,“ tešil sa Gombos, ktorý pri svojom prvom štarte nepociťoval veľké tlaky. „Bral som to ako každý iný zápas, ako keby som bol na turnaji. Bol som nervózny iba na začiatku, postupom času však z človeka nervozita opadne. Sústredil som sa potom len na dvorec a hru,“ spomenul rodák z Galanty.

Gombosovi podľa  vlastných slov pomohlo aj to, že súperovi nesedel rýchly tvrdý povrch. „Keď som si pozeral jeho výsledky z predchádzajúcich zápasov, všetko uhral na pomalších hardoch a antuke. Nevyhovuje mu, keď niekto hrá proti nemu rýchlo,“ dodala slovenská tenisová štvorka.

Miloslav Mečíř může být po úvodních dvouhrách spokojen <br>(Foto: Pre Tennis Arenu - Milan Hutera) LMečíř kritizoval fanúšikov

Lacko vstúpil do druhej dvojhry proti Haiderovi-Maurerovi dobre, v prvom sete získal brejk na 4:2. Neudržal ho však a rozhodovalo sa v tajbrejku. V tom dominoval slovenský hráč. Potom však Rakúšan zvýšil aktivitu, menej kazil a získal oba ďalšie sety. S Lackom to vyzeralo zle-nedobre, ale zmobilizoval sily. Vďaka dvom brejkom získal štvrté dejstvo. Rozhodujúci moment zápasu prišiel v šiestom geme posledného setu, keď Lacko vzal Haiderovi-Maurerovi podanie. Slovák už náskok udržal a triumfoval po troch hodinách 7:6 (3), 4:6, 4:6, 6:2, 6:3.

„Ako tím môžeme byť veľmi spokojní, predsa len 2:0 je pre nás bonus. Náš pôvodný cieľ bolo uhrať minimálne jeden bod,“ skonštatoval Lacko, ktorý nepovažoval stav 1:2 na sety za kritický. „V úvode zápasu to vyzeralo jednoducho, nebol vôbec v rytme. Všetko sa to otočilo v geme na 5:5 v prvom sete, odvtedy sa chytil. Ale ja som vedel, že mu tá koncentrácia nevydrží. V závere mal toho už plné zuby,“ dodal Lacko.

Pre kapitána Mečířa je vedenie 2:0 príjemným prekvapením. „Je to nečakané, oba zápasy dvojhry boli dramatické a veľmi tesné. Nebolo to ľahké ani s hlučnými rakúskymi fanúšikmi, ktorí prehlušili našich a ešte k tomu boli nefér,“ zhodnotil Mečíř, ktorý na divákov upozorňoval aj empajrovú rozhodkyňu. Kapitán narážal na fakt, že v zápase Lacka bolo viackrát krátko pred jeho podaním počuť v hľadisku klaksón, ktorý mal narušiť jeho koncentráciu.

V stretnutí 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny  sa v sobotu v Bratislave odohrá štvorhra, v ktorej nastúpi Mertiňák s Lackom proti dvojici Peya/G. Melzer.