HRÁČ TÝDNE: Tisícovkař Federer. A čísla, která nelžou

Tisící výhra se neobešla bez dojetí...  (Foto: Profimedia.cz)

Tisící výhra se neobešla bez dojetí...
(Foto: Profimedia.cz)

Velikost ROGERA FEDERERA (33) nemá smysl popisovat velkolepými slovy: úplně k tomu stačí čísla. Tisícovka výher je bez komentáře, ale tušíte, kolik soupeřů mělo tu čest s ním prohrát? Kolik jim nadělil »kanárů«? Kolikrát utekl ze stavu 0:2 na sety? Kolik zvládl »pětiseťáků«? Pokud ne, čtěte – a zírejte…

Svých tisíc vítězství Maestro rozdělil mezi 275 oponentů. Nejvíckrát to odnesl Andy Roddick, který s Federerem prohrál 21 zápasů, z toho 14krát aniž získal set: i v této statistice »vede«, společně se Söderlingem. Na Američany má Roger obecně spadeno, porazil je celkem 210krát.

Mezi oněch 275 poražených soupeřů rozdistribuoval celkem 81 »kanárů«. 8krát naopak utekl z příslovečné hrobníkovy lopaty, když už prohrával 0:2 na sety. Z logiky věci vyplývá, že se tak dělo na grandslamech: na nich Federer dosáhl celkem 279 z oné tisícovky výher. Nejvíce na Australian Open a ve Wimbledonu – 73. Ze všech negrandslamových turnajů si nejvíc vítězství připsal v rodné Basileji, kterou jako pravý patriot zásadně nevynechává: 53.

23 Federerových výher bylo pětisetových a celkem 190 takových, které vyválčil v rozhodujícím setu, toho 28 až v jeho tie-breaku. 87krát Roger porazil hráče Top 5, 416 z oné tisícovky výher dosáhl jako světová jednička. Zajímavým ukazatelem na závěr je 275 vítězství nad soupeři praktikujícími bekhend jednoruč, jenž by tedy podle této poměrně relevantní statistiky byl v současném tenise cca čtvrtinovou záležitostí.