Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

IMG Academy: »Továrna« na hvězdy

Rozlehlý areál akademie v Bradentonu (Foto: IMG Academy)

Rozlehlý areál akademie v Bradentonu (Foto: IMG Academy)

Už je tomu dlouhých 40 let, co legendární Nick Bollettieri založil první plnohodnotnou tenisovou akademii svého druhu. Původně skromný areál se z 15 akrů rozvinul na současných téměř 600 akrů a stále roste. V IMG ACADEMY neboli „Bollettieriho akademii“ najdete vše. Rozlehlý areál ve floridském Bradentonu je totiž nejen domovem špičkových tenistů, ale také baseballistů, basketbalistů či fotbalistů.

Slunná Florida je díky svému podnebí tenisu zaslíbená. „Hlavním“ centrem je v tomto směru Miami, kde se každoročně odehrává prestižní Miami Open. Tenisu zaslíbené lokality ale najdeme i jinde – například v Bradentonu.

Brzy ráno nasedáme do auta a vydáváme se z Miami směrem na sever. Bradenton je sice vzdálený téměř 250 mil, ale cesta po amerických dálnicích ubíhá svižně, po čtyřech hodinách jsme na místě a odbočujeme na Bollettieriho bulvár, který nás přivádí až k branám akademie. Nejprve to nevypadá na nic neobvyklého a monstrózního, ale opak je pravdou.

ZÁKLADNA OLYMPIONIKŮ

„Akademie se neustále rozrůstá,“ říká náš průvodce Johny Esfeller působící v roli šéfa komunikace. A má pravdu. Bollettieri otevřel akademii v roce 1978 jakožto ryze první tenisovou, spojenou s ubytováním a vzděláváním. Její areál se tehdy nacházel o pár mil jinde, ale hned o tři roky později došlo ke stěhování do toho současného. Osudovým se pak ukázal rok 1987, kdy akademii koupila agentura IMG a začala mohutně investovat do jejího rozvoje.

V devadesátých letech se postupně začaly přidávat další sporty. Kromě tenisu jsou dnes klíčové baseball, basketbal, americký fotbal, golf, lakros, fotbal a běžecké disciplíny. „Dokážeme pomoci komukoliv. Připravuje se u nás hodně olympioniků včetně krasobruslařů nebo bobistů. Dříve jsme tu měli i hokej,“ dodává Esfeller a vzápětí nás vybízí k prohlídce areálu. „Nadále pracujeme na rozšiřování. Pojďte se podívat.“

K našemu překvapení nás však nečeká příjemná procházka – na obhlídku vyrážíme golfovým vozíkem. V hlavě se nám sice honí myšlenky, zda to není zbytečný luxus, ale poměrně záhy zjišťujeme, že nikoliv. Areál akademie je totiž obrovský! Jeho rozloha by se dala přiblížit na téměř 600 fotbalových hřišť. Na této ploše může zabloudit každý. „Samozřejmě máme interaktivní mapu, ale je tu problém. Akademie roste příliš rychle a nestíháme ji aktualizovat. Ale už na tom pracujeme,“ směje se průvodce.

LEGENDA BOLLETTIERI

Brzy po odjezdu od administrativní budovy vidíme první kurty. Těch je v akademii celkem 56, z toho 35 s tvrdým povrchem, 16 se zelenou antukou a 5 krytých kurtů, v minulosti v Bradentonu měli dokonce tradiční evropskou antuku. Na kurtech to i přes probíhající prázdniny žije a vzápětí potkáváme místní legendu – Nicka Bollettieriho. Šestaosmdesátiletý kouč se na nás usmívá z golfového vozíku, kterým právě míří z tradiční „inspekce“ tréninků. „Nick je o 50 let starší než já, ale přesto má desetkrát tolik energie. Upřímně na něj trochu žárlím,“ dodává se smíchem Esfeller.

Od dvorců míříme do vzdálenější části areálu a narážíme na místní „tramvaje“ připomínající golfové vozíky. Právě jimi studenti cestují po rozlehlém kampusu. „Máme jich několik. Do druhé části areálu je to skoro kilometr, což není zrovna ideální procházka pro sportovce v plném tréninku,“ říká Esfeller, zatímco projíždíme okolo osmnáctijamkového golfového hřiště otevřeného pro veřejnost.

V areálu IMG Academy najdete opravdu cokoliv. Jednou z jeho dominant je stadion pro 5000 diváků, který hostí různá utkání. Součástí je také 6 baseballových hřišť a neuvěřitelných 17 fotbalových. Akademie nabízí nejen celoroční program, ale také prázdninové kempy či různá soustředění pro kluby i olympioniky. Není tak divu, že na chodu areálu se podílí 800 zaměstnanců, jejichž počet během letních měsíců ještě stoupá.

VLASTNÍ ŠKOLA I HOTEL

Vzhledem k neustálému rozvoji se aktuálně dokončuje stavba třetí budovy internátu, čímž vzroste jeho maximální kapacita na 1300 studentů. O ty je navíc dokonale postaráno. Co by kamenem dohodil se nachází zdejší škola se 120 třídami od nejmenších až po maturanty. „Vzdělání je pro nás opravdu důležité, proto jsme rádi, že máme vlastní akreditovanou školu přímo v areálu. Je to velká výhoda,“ pochvaluje si průvodce a stáčí golfový vozík směrem k nedaleké jídelně.

Jídelna je však poměrně skromné označení. Prostorná hala a několik možností na výběr spíše připomínají foodcourt obchodního centra. Studenti mají k dispozici jak možnosti hrazené stravy, tak bonusové jako pizza či bagety. „Támhle můžete vidět doporučený nutriční plán. Naši studenti tady mají třikrát denně připravenou vyváženou stravu,“ ukazuje Esfeller směrem na velké grafy připomínající správný poměr stravy. V akademii se soustředí na každou maličkost, není tak divu, že právě zde má své laboratoře známý výrobce sportovních nápojů Gatorade. Vstup do jejich vývojového centra je ale veřejnosti zapovězen.

Ve stejné budově jako vývojové centrum se nachází rovněž obrovská posilovna, prostory pro regeneraci a místnost pro kognitivní tréninky. „Nabízíme komplexní servis. V případě zranění jsou tady připraveni fyzioterapeuti a kondiční trenéři, kteří jsou schopní zajistit bezproblémovou regeneraci,“ přibližuje John během prohlídky novotou zářících prostor. To však stále není vše. Nedaleko zmíněné budovy se nachází hotel se 150 pokoji, který byl otevřený teprve loni v říjnu.

ŠARAPOVOVÁ V AKCI

Před hotelem naše exkurze končí. Otáčíme golfový vozík, kterému se naštěstí stále nevybila baterka, a vyrážíme zpět k administrativním budovám. Cestou však zpomalujeme, u jednoho z kurtů je rozruch. A není divu! Maria Šarapovová právě driluje na zelené antuce pod vedením Thomas Högstedta a jde jí to náramně. Dvorec je obsypaný zvědavými studenty, kteří si užívají možnost sledovat hvězdnou Rusku v akci.

Šarapovová je ale jen jednou z mnoha světových hvězd do jejichž kariér se zásadně promítly zkušenosti nabité v IMG Academy. Jim Courier, Andre Agassi, Kei Nišikori, Jennifer Capriatiová, Nicole Vaidišová a mnoho dalších proniklo do světové špičky právě z „Bollettieriho akademie“. V jejich stopách se nyní snaží vydat další stovky studentů, mezi kterými najdeme i vítěze loňské juniorky Australian Open Sebastiana Kordu.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//img-academy-raquo-tovarna-laquo-na-hvezdy-21163cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist