Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Kouče platíme, aby nám nadávali, řekla Plíšková

Karolína Plíšková kouči Jiřímu Vaňkovi vyká, tykání odmítla (Foto: Profimedia.cz)

Karolína Plíšková kouči Jiřímu Vaňkovi vyká, tykání odmítla (Foto: Profimedia.cz)

Stejně jako například golfisty je kouč cepuje, někdy jim třeba ostře vynadá. Hráči jsou přitom jeho zaměstnavateli a mají z tohoto titulu právo kdykoliv rozhodnout: „Trenére, máte padáka!“.

„Je to zajímavá situace. My je platíme a musíme je poslouchat,“ řekla před finále Fed Cupu Petra Kvitová. „Musí tam být vzájemný respekt,“ dodala dvojnásobná vítězka Wimbledonu, jež se letos po Australian Open rozešla po sedmi letech s trenérem Davidem Kotyzou a po pár měsících pak propustila také Františka Čermáka.

„My si kouče platíme, aby nám nadávali, a můžeme je vyhodit. Je to specifický,“ přitakala světová šestka a současná česká jednička Karolína Plíšková.

Trenér Plíškové Jiří Vaněk po úspěšné sezoně seděl nedávno na Turnaji mistrů v Singapuru a říkal, že neví, jestli může mluvit o budoucnosti hráčky, protože se s ní ještě nebavil, zda s ním dál počítá. „Je to asi nejhorší zaměstnání,“ upozornil Vaněk ve shodě s dalšími tenisovými trenéry. On sám zatím může být v klidu. „Předpokládám, že do Austrálie jedeme spolu,“ ujistila jeho svěřenkyně.

Nejhorší je nejistota

Vaňkova krátká nejistota přesně vystihuje situaci. Kouči nemají dlouhodobou záruku. Pro příklad: z českých hráčů letos změnili trenéra vedle Kvitové také Tomáš Berdych, Lucie Šafářová, Lukáš Rosol nebo Jiří Veselý.

Možná je to právě tím, že na rozdíl od kolektivních či jiných sportů trenéry nenajímá a neplatí vedení klubu nebo federace, ale samotný sportovec.

„Jít do toho ale s tím, že jsem zaměstnavatel a můžu ho vyhodit, kdykoliv se mi zachce, to je špatně,“ konstatovala třicetiletá Barbora Strýcová. „Je to paradox, když se nad tím zamyslím, ale k tenisu to prostě patří. Hodného trenéra hráč až tak neocení, je potřeba občas mít pevnou ruku, mít mezi tím balanc,“ přidala svůj pohled Lucie Hradecká.

Pane Vaňku? Ne, zásadně Jirko!

Vaněk přitakal, že si občas uvědomuje, že musí být přísný, ale nesmí to přehnat, aby nepřišel o místo. „Trenér musí odhadnout, do jaké míry může říkat věci, které se hráčce nelíbí. Musí fungovat vzájemná chemie. Je to alchymie,“ poznamenal. Ženský tenis je podle něj specifický. „Emoce jsou větší než u kluků. Musím brát v potaz nálady, které nevyplývají z tenisu, holky řeší víc osobní život a je třeba na to brát ohled.“

Hráčky zdůraznily, že záleží na důvěře. „Trenér je se mnou víc než rodina a přítel, protože spolu cestujeme po světě,“ připomněla Strýcová a dodala: „Nemyslím na to, že mu dávám peníze. Mám ho proto, aby mi pomáhal. Na tom je vztah založený.“

Ač je ve sportovním světě běžné tykání, Kvitová Kotyzovi vykala a stejně to mají nastavené Hradecká s Jiřím Fenclem a Plíšková s Vaňkem. „U něj mi to vyhovuje, ale všem koučům jsem nevykala,“ přiznala Plíšková. „Nabídl jsem Karolíně, aby mi tykala, ale sama nechtěla, protože by to sama možná zneužívala. Rozhodla si to a já to akceptuju. Akorát jsem jí říkal, ať mi neříká pane Vaňku, ale Jirko,“ pousmál se trenér.

„Když někomu vykáte, nedovolíte si až tak odseknout. Přijde mi, že autorita je větší, když někomu vykáte,“ uvažovala Hradecká, která je s Fenclem šest let. Na druhou stranu Strýcová Tomáši Krupovi tyká. „Vždycky jsem svému trenérovi tykala. Respekt tam musí být, ať mu říkám 'ahoj' nebo 'dobré ráno',“ upozornila.

 

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//kouce-platime-aby-nam-nadavali-rekla-pliskova-15560cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist