Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Martón Fucsovics: Procitnutí velkého talentu

Martón Fucsvovics se blíží do světové špičky (Foto: Profimedia.cz)

Martón Fucsvovics se blíží do světové špičky (Foto: Profimedia.cz)

Psal se rok 1982 a Balázs Taróczy opanoval antukový podnik v Hilversumu. Připsal si tak svůj třináctý a poslední turnajový primát. Na šestatřicet let poslední velký úspěch maďarského tenisty. Až loni v Ženevě na něj navázal MÁRTON FUCSOVICS (27). Muž, u nějž se podobné výkony očekávaly daleko dříve. Velký talent však v posledních letech rozhodně neměl na růžích ustláno.

Nyíregyháza je městečko ve východním cípu země. O jeho slávu se postarali především autor dětské četby Gabor Nogradi nebo populární zpěvačka Ibolya Olahová. V pěti letech absolvoval v tamním tenisovém klubu své první kontakty s malým žlutým míčkem talentovaný Márton. Jeho první trenér Gyuricsku Enikö nebyl myšlence společného tréninku s o tři roky staršími chlapci příliš nakloněn. Prý na to neměl dostatečnou výšku ani potřebnou sílu. Brzy však začal vynikat obrovským citem pro hru a rozsahem svých schopností.

V osmi letech už v pohodě přehrával výrazně urostlejší souputníky a mezi dvanáctiletými ovládl prestižní Nike Junior Finals. Brzy tak reprezentoval svou zemi na světovém finále v jihoafrickém Sun City. Pozornosti určitě neunikl ani fakt, že se v raném věku věnoval rovněž basketbalu. Na mládežnickém turnaji v Debrecínu byl dokonce vyhlášený nejlepším hráčem. „Bylo to takové zpestření na dva roky,“ vrátil se s úsměvem sám Maďar k úspěšné epizodě. Od té chvíle se definitivně věnoval tenisu.

Jeho domovina ovšem vhodné podmínky pro další dorostenecký rozvoj nenabízela. Pokud chtěl Fucsovics skutečně prorazit mezi světovou špičkou, musel následovat řadu svých předchůdců a hledat své štěstí za hranicemi. Od roku 2007 se proto připravoval ve First-Line Tennis Academy poblíž Stuttgartu. „Je tu spousta trenérů, vlastní tělocvična a mnoho kurtů venku i v hale. Doma bych bohužel nedostal příležitost nachystat se na mezinárodní scénu,“ řekl tehdy. Německo ho vypiplalo dokonale. Ve svých osmnácti letech totiž dosáhl úspěchu, který neskutečně pootočil jeho kariérou. Stal se vítězem prestižní wimbledonské juniorky. Maďarský mužský tenis na takový úspěch čekal přesně 62 let. Tehdy byl mezi mladíky v All England Clubu ve finále Deszo Vad.

FRUSTRACE A NOČNÍ ŽIVOT

Fucsovicsova kariéra se zdála být nalajnována přesně podle představ. Jenže už brzká vyřazení v kvalifikacích turnajů ATP téhož roku naznačovala, že cesta mezi elitu nebude vůbec jednoduchá. Zatímco jiní hráči, kteří uspěli ve Wimbledonu ve stejném roce, například Jiří Veselý, Denis Kudla či Renzo Olivo, se začali mezi dospělými prosazovat výrazně dříve, šampion se hledal a dělal jen pozvolné krůčky. Rok poté se potuloval převážně na okruhu Futures a na žebříčku vystoupal jen do šesté světové stovky. Další měsíce sice přinesly například senzační daviscupovou výhru nad Ernestsem Gulbisem, zároveň se ale v pořadí Fucsovics prakticky nikam neposouval. Nepomohla ani spolupráce se slovenským koučem Janem Solcanim.

Přesycení brzkým úspěchem si zákonitě muselo vybrat svou daň. Přechod do kategorie dospělých se nedařil a Fucsovicsova pozornost se ne vždy ubírala tím správným směrem. Častější než návštěva tréninkových jednotek se stala účast v nočních klubech a celkové porušování životosprávy. Pomohla až důrazná domluva z úst daviscupového kapitána Miklóse Hornoka. „Musí si vybrat, jestli se chce stát profesionálním tenistou nebo astronautem. S takovým přístupem to nepůjde,“ uvedl tehdy Hornok.

Sám hráč si vzal kapitánova slova k srdci. V roce 2013 dokonce poprvé po deseti letech porazil hráče elitní světové padesátky, když na turnaji v Métách přehrál domácího Jéremyho Chardyho. To znamenalo průnik do druhé světové stovky, ale další výhry přicházely pouze na challengerech, čímž byl další vzestup zpomalován. „Začátky mezi dospělými na futurech nebo později o patro výš byly opravdu hodně krušné. Ale asi jsem si tím musel projít,“ ohlíží se zpětně velký fanoušek fotbalové Barcelony.

ZLATÝ TAH

Ke konci tak v průběhu let 2014 a 2015 dospěla i původně velmi úspěšná spolupráce s francouzským trenérem Olivierem Taumem. Fucsovics stagnoval a postupně byl čím dál méně konkurenceschopný i v pomyslné druhé lize. Zvadlý kvítek maďarského tenisu nakonec vzkřísil až jeho poslední vyslanec ve světové stovce Attila Sávolt. Muž, který ve své kariéře dokázal mimo jiné porazit i Tomáše Berdycha, zcela změnil svěřencovo vnímání. „Byla to opravdu radikální změna. Upravil jsem myšlení, techniku i vystupování na kurtu i mimo něj. Vždy jsem k Attilovi vzhlížel s úctou a dodnes je pro mě obrovskou inspirací. Je to vynikající profesionál,“ nešetří chválou dnes už obrozený Fucsovics.

Mírná sklizeň plodů vzájemné spolupráce nastala už v jejím prvním společném roce. Finálová účast v Prostějově či premiérový postup do hlavní soutěže US Open ovšem teprve předznamenaly dění let následujících. Na vrata vytoužené stovky začal klepat po triumfech na turnajích ve Vicenze či v Ilkley. Během předloňského Wimbledonu tak měl díky svým posledním výsledkům premiérově rezervované místo v pavouku dvouhry bez nutnosti absolvovat zrádnou kvalifikaci. Svou hru opíral o kvalitní servis a především o unikátní forhend. Světovým pořadím neproplouval, ale doslova skákal kupředu.

SVATBA NEBUDE

Loňská sezona vyšla 188 centimetrů vysokému hráči skvěle. Po finálové účasti na challengeru v Canbeře totiž poprvé výrazněji procitl i na klání velké čtyřky a v Melbourne skončil až v osmifinále na raketě pozdějšího vítěze Rogera Federera. „Byla to strašně těžká cesta. Jsem šťastný, že jsem se konečně zabydlel ve stovce. Dalším cílem je elitní padesátka,“ hodnotil úspěšný turnaj populární Marci, aniž by sám čekal, jak brzy dosáhne svého nového cíle. I když to pak po většinu antukové sezony nevypadalo s dalším progresem úplně pozitivně, mohl po Ženevě Fucsovics opět rozdávat úsměvy na všechny strany. Ve čtvrtfinále nejprve neuvěřitelnou sérií devíti gemů v řadě odstavil z cesty svého dětského idola Stana Wawrinku, aby pak ve svém prvním finále na okruhu hladce přejel dalšího debutanta v boji o titul Petera Gojowczyka 6:2 a 6:2.

Vytoužená padesátka a životní forma však přinesla i nečekané komplikace. Svou tenisovou harmonii totiž přenesl Maďar i do osobního života. V srpnu 2016 se seznámil s půvabnou Anett, kterou o rok později během dovolené na Maledivách romanticky požádal na kolenou o ruku, což logicky nemohlo uniknout pozornosti maďarských bulvárních plátků. Svatba byla původně naplánovaná na druhý týden Wimbledonu, ale kvůli neočekávanému nárůstu formy byla odložena na neurčito. Nejasný je zatím i další vzestup sympatického snoubence. V tuto chvíli však připomíná zlé časy jen symbolické tetování na jeho levém předloktí.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//marton-fucsovics-procitnuti-velkeho-talentu-21324cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist