Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Masáž je tělesná droga, říká bývalý pomocník Federera

Masáž je tělesná droga, říká bývalý pomocník Federera

Masáž je tělesná droga, říká bývalý pomocník Federera

Sportovní masáž je nedílnou součástí špičkového sportovního výkonu. Kdo na ni jednou přijde, zpravidla už si bez ní život nedokáže představit. Masáž pomáhá i k navození duševní pohody, která je pro podání optimálního výkonu také důležitá. Pro tělesné i duševní zdraví, uvolnění, rychlejší regeneraci, prevenci proti přetížení a zranění doporučuje Pavel Kovač, bývalý masér Rogera Federera, masáže všem.

Sportovní masáž dělíme na pohotovostní a po sportovním výkonu. Pohotovostní slouží pouze k rychlému prohřátí a prokrvení svalových skupin těsně před samotným výkonem. Trvá obvykle dvě až tři minuty, ale nemusí vyhovovat každému. Konkrétně tenisté ji příliš nepoužívají, ti většinou tělo zahřívají na rotopedu, lehkým během resp. různými cviky se zvyšující se intenzitou. Pohotovostní masáž je vhodnější například u fotbalistů či hokejistů.

Do hodiny po výkonu

Masáž po sportovním výkonu obvykle trvá několik desítek minut, masáž celého těla zhruba hodinu. To záleží na druhu masírovaných svalových skupin a požadavcích sportovce. Základním principem masáže je mechanické vytlačení laktátu ze svalu do krevního oběhu. Masáž je vhodné provádět půl hodiny nebo hodinu po výkonu. Ze zkušenosti ji však nedoporučuji zařazovat den před samotným výkonem! Když jsem spolupracoval s Rogerem Federerem, toto pravidlo jsme striktně dodržovali a den před utkáním jsme volili pouze protahovací cvičení. Na masáže proto chodil Roger zásadně po utkání. 

Při masáži se používají různé emulze a masážní oleje. Dělíme je do tří kategorií: hřejivé, neutrální a chladivé. Vybírám je dle toho, jakých chci dosáhnout účinků u klienta, případně na co je klient zvyklý. Pokud například sportovce bolí záda, snažím se ho kvůli uvolnění především prohřát.

Obecně platí, že záda je vhodné masírovat olejem. Je ho menší spotřeba než při použití emulze. Pozor si však musíme dávat při masáži nohou: pokud je na nich ochlupení (byť v mnoha případech oholené) a použijete olej, z chlupů se stávají ostré žiletky, které vám velice jednoduše pořežou ruce! Na nohy proto používám emulze, které ruce podstatně lépe ochrání. 

Trpí i rekreanti

Specifickými potížemi tenistů jsou častá přetížení úponů svalů v zápěstí, přetížené svaly na předloktí, problémy s úpony v oblasti lokte, úpony tricepsu a rotátoru, dále potíže v oblasti hrudní a bederní páteře, v oblasti třísel, zadní strany stehen, kolen a kotníků. Pokud má hráč kupříkladu problémy s předloktím, resp. ramenem, mohou za to z valné části špatné (těžké) míče. Ruka je po tréninku s nimi tvrdá jako beton. Neplatí to jen pro závodní hráče. Trpí i rekreanti, kteří někdy nemají dostatečné povědomí o kvalitě rámu, hrají ohranými míčky, trefují je pozdě a často mají i špatný výplet.

Co byste měli vědět…

- Na masáže choďte ideálně jednou týdně

- Najděte si maséra, který vám opravdu vyhovuje

- Svaly si zpočátku na masáže musejí přivyknout,           teprve od třetí návštěvy jsou účinky optimální

- U špičkových tenistů jsou masáže a další rehabilitace nezbytné. Nikdy tyto aspekty sportu nepodceňujte

Svaly i úpony svalů se masáží uvolňují a regenerace těla se urychluje. Člověk je potom schopen vstřebat větší tréninkové dávky a dříve opět kvalitně trénovat. Zároveň se tím snižuje míra rizika zranění. Je potřeba si uvědomit, že čím je člověk starší, tím více potřebuje kvalitní regeneraci, aby byl schopen podávat stabilně dobrý výkon. 

Samostatnou kapitolou masírování je schopnost masírovaného se uvolnit. Ideálním stavem je absolutní uvolnění, tělesné i duševní. To se ale mnoho lidí špatně učí. Duševně se uvolnit a tělo nechat na stole masérovi je umění. Úplně uvolněný klient vám v době masáže téměř usne na stole, což je ideální stav, během něhož odpočívá tělo i mysl. Potom se dají očekávat velice dobré výsledky regenerace.

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//masaz-je-telesna-droga-rika-byvaly-pomocnik-federera-52cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist