Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Navrátilová a Kodeš se jako první tenisté objeví na mincích

Martina Navrátilová (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Martina Navrátilová (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják)

Wimbledonští vítězové MARTINA NAVRÁTILOVÁ (60) a JAN KODEŠ (71) budou jako první zvěčněni na pamětních mincích v sérii věnované českým tenisovým legendám. Česká mincovna v pondělí představila v Praze sádrové modely, ražba mincí se v Jablonci nad Nisou uskuteční začátkem příštího roku. „Člověk možná sní, že bude na známce, ale být na minci, to je něco zvláštního,“ uvedla Navrátilová.

Bývalou světovou jedničku překvapilo, když jí Kodeš zavolal, že má přijet na představení modelů pro ražbu mincí. „Moc si toho vážím taky proto, že jdeme dohromady s panem Kodešem. Honza pro mě tenisově i osobně moc znamená. Byla bych ráda, kdyby moje děti byly jako Honza. Tím, že tam jdeme dohromady, je to spravedlivý, správný a moc si toho vážím,“ konstatovala devítinásobná vítězka wimbledonské dvouhry.

Kodeš už deset let sbírá tenisové známky, díky němu vyšly různé edice i v Česku a nyní se zasadil o vznik mincí. „Je třeba využívat možností a prezentovat úspěšné lidi pro mladou generaci, aby měli vzory. Měli by si říkat, že chtějí být jako Navrátilová. Mladí kluci ani nevědí, kdo byl Lendl. To je šílený,“ řekl Kodeš.

Autorem mincí je medailér a sochař Martin Dašek. Na každý portrét použil šest až devět různých fotografií. Práce na modelech byla tak trochu jako práce plastického chirurga, řekl trojnásobný grandslamový šampion. Navrátilová autora mincí pochválila. Mohla bych mít trošku menší nos, ale jinak to jde. Jsem spokojená. Většinou, když mě někdo maluje, tak si říkám: proboha, kdo to je! Ale tady se poznám. Je to hezký, dodala.

Na mincích jsou na straně portrétu vyobrazeny významné úspěchy tenisových legend. Po Navrátilové a Kodešovi by mělo dojít na další vítěze Wimbledonu Jaroslava Drobného, Janu Novotnou a Petru Kvitovou. Po nich Kodeš plánuje zařadit další české hráče zařazené do Síně slávy.

Zlaté mince vážící 7,78 gramu budou stát 11.950 korun a bude jich 200 kusů. Stříbrné mince (500 kusů) o váze 29 gramů budou za 1500 korun.

Fotografie:

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//navratilova-a-kodes-se-jako-prvni-teniste-objevi-na-mincich-19094cz/

Diskuze:

Partneři

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist