Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Nezastavitelný Čong Hjon: Hrdina s brýlemi bojující s astigmatismem

Čong Hjon to v žebříčku ATP dotáhl nejvýše na 19. příčku (Foto: Profimedia.cz)

Čong Hjon to v žebříčku ATP dotáhl nejvýše na 19. příčku (Foto: Profimedia.cz)

Se svými 188 centimetry výrazně vyčnívá nad ostatními Jihokorejci. Těm oficiální statistiky přisuzují průměrnou výšku okolo dvou decimetrů nižší. ČONG HJON (22) však na sebe upoutává i jiným způsobem. Na kurtu drtí své soupeře, a už se podíval dokonce do elitní dvacítky světového žebříčku. Nechybělo však mnoho a jeho skrytý talent nikdy nemusel vyplavat na zemský povrch. Problémy s nevyzpytatelným astigmatismem nakonec paradoxně překonal právě tenisem.

Čong pochází ze sportovní rodiny. Tenisu se věnoval jeho tatínek Suk-jin i starší bratr Hong. Mladší z obou sourozenců k němu byl víceméně donucen. V šesti letech totiž u něj lékaři odhalili astigmatismus. Zhoršující se Čongovy zrakové příznaky tak měly mrzuté opodstatnění. Choroba totiž způsobuje horší zaostření světla na sítnici a tím i rozmazané vidění. Jedním z doporučení byla i zvýšená koncentrace očí na zelenou barvu. „Doktoři říkali, že je třeba nesoustředit se na malá písmenka v knihách, ale upnout pozornost ke všemu zelenému. V Koreji jsou všechny kurty obklopeny zelenými ploty, takže tenis byl pro něj jasnou volbou,“ vyprávěla jeho maminka Jong-mi.

Do armády nemusel

A na plácku před barákem v rodném Suwonu mohly začít bratrovražedné bitvy. Zatímco Hong byl levákem a vždy obdivoval Rafaela Nadala, Čongovi učaroval vitální tenis Novaka Djokoviče. Ze své malé arény na parkovišti u domu se korejský supertalent brzy přemístil do vyhlášené akademie Nicka Bollettieriho na Floridě. Jak její šéf sám později přiznal, velký talent v Čongovi nespatřoval. „Abych řekl pravdu, nikdy jsem nečekal, že bude tak daleko,“ uvedl. „Byl ve stínu Keie Nišikoriho, ale upoutal nás svými brýlemi, díky nimž jsme mu tady začali říkat vědec,“ doplnil s úsměvem. „Brýle mi nevadí, jsou plnohodnotnou součástí mého těla. V mládí jsem měl velké problémy se zrakem, ale to už je za mnou,“ přiznal sám tenista.

V Bradentonu vydržel dva roky a potichu se přemístil zpátky do svého rodiště, kde nenápadně rozvíjel svůj talent. Dařilo se mu to tak dlouho, až v sedmnácti letech senzačně vystřelil do finále wimbledonské juniorky. Tam sice nestačil na Gianluigiho Quinziho z Itálie, ale dal o sobě poprvé výrazně vědět. Druhý klíčový okamžik nastal při Asijských hrách 2014. Zde ovládl čtyřhru společně s Jong-kju Limem. Žádné terno, řeklo by se. Jenže pro Čonga měl tento titul pro rozvoj kariéry nesmírně velký vliv. „Kdybychom neodvrátili v semifinále čtyři mečboly, patrně bychom tu spolu nemluvili,“ prohlásil. Proč? Musel by totiž narukovat na jednadvaceti měsíční povinnou vojenskou službu. Korejští sportovci jsou však v případě velkého úspěchu odměněni možností odkladu či zrušení povinnosti absolvovat armádní výcvik. „Nakonec jsem v armádě strávil jen pár týdnů, ale kariéru mi to neohrozilo,“ s úlevou dodává Čong.

Na sociálních sítích offline

Střelné zbraně tak vyměnil za tenisovou raketu. Místo nábojů posílal na druhou stranu barikády smrtící údery žlutými míčky. Hvězdný rok 2015 okořenil hned čtyřmi challengerovmi primáty a na konci roku mu byla odměnou nejen pozice v elitní světové stovce, ale také ocenění skokana roku na okruhu ATP. Leden téhož roku ale přinesl i jednu kuriózní historku, jimiž je zkrátka Čongův život propleten dokonale. Zatímco mladičký Korejec usiloval v kvalifikaci o svůj první start na grandslamovém podniku v kariéře, přítomní krajané v okolí areálu bedlivě sledovali snažení svého fotbalového týmu ve čtvrtfinále Asijského poháru proti Uzbekistánu, který Korea nakonec porazila na penalty. I to dokumentovalo tehdejší oblíbenost tenisu na dálném východě.

Stačil však titul na listopadovém podniku Next Gen ATP Finals 2017 určeném pro nejtalentovanější hráče světa do jednadvaceti let a na vítězného Čonga čekaly v tu chvíli na letišti zástupy novinářů. „Jsem pyšný, že jsem asijskou jedničkou, ale cítím respekt ke všem ostatním hráčům z našeho kontinentu. Jsem rád, že mohu reprezentovat svou zemi,“ vyjádřil se skromně s tím, že by byl rád, kdyby se na okruhu pohyboval větší počet tenistů z této oblasti.

Právě skromnost, pokora a jistá rezervovanost v kombinaci s neúplně dokonalou angličtinou představovaly po většinu Čongovy kariéry jeho povahu. Dlouho působil jako neviditelný. Rád trávil čas ve svém rodném Suwonu na severu země blízko hranic s KLDR. „Na jisté napětí jsme tu zvyklí. Strach z války ale nemáme,“ uvádí. Zde mimo jiné rád navštěvuje vyhlášenou barbecue restauraci Bonsuwon Galbi a odpočívá. Donedávna platilo, že neměl ani žádný účet na sociálních sítích Twitter nebo Facebook.

Ostatně i přes svůj milánský triumf na konci roku 2017 za žádnou velkou hvězdu neplatil. To ovšem prudce změnily poslední lednové týdny příštího roku. Svou strhující jízdu v Melbourne Parku dotáhl až do semifinále proti pozdějšímu vítězi Rogeru Federerovi. Po cestě přitom nový korejský hrdina dokázal odstavit z cesty i svého idola dětských let – Novaka Djokoviče. Po dechberoucím výkonu očaroval tenisové legendy a někdejšímu vládci světového žebříčku nepovolil ani jediný set. To se Srbovi v Melbourne stalo naposledy před jedenácti lety, kdy nestačil právě na Federera. „Měl jsem rád Novaka především díky jeho úžasné psychické síle a fantastickému tenisu,“ soukal ze sebe po vítězství šťastný Čong po otázce, co na Djokovičovi v dětství nejvíce obdivoval. Teď ho porazil jeho vlastní zbraní.

Pod křídly nejlepšího trenéra

V Austrálii zvládl ještě čtvrtfinále s Tennysem Sandgrenem a začal bořit veškeré rekordy. Stal se historicky prvním korejským grandslamovým semifinalistou či nejvýše postaveným tenistou své země ve světovém žebříčku. A fanoušky své země opět přivábil z plácku před areálem do ochozů stadionu. Stal se národním hrdinou. Podobným, jakým byl svého času Kei Nišikori v Japonsku či Li Na v Číně. Její vítězný finálový duel v Melbourne 2014 s Dominikou Cibulkovou sledovalo více než sto milionů diváků u televizních obrazovek. Na sociálních sítích to žilo. „Takového hráče nebudeme mít ani za padesát let,“ hlásil jeden z příspěvků na Twitteru. Nezahálely ani politické elity „Věřím, že na olympiádě v Tokiu dosáhne na zlato,“ přidal se člen vládnoucí Demokratické strany Koreje An Min Suk. Ostatně počínaje lednem začal být i sám Čong ve virtuálním světě aktivní.

Nic se neděje náhodou. Ani raketový vzestup tichého, ale se smyslem pro humor oplývajícího Čonga. Stojí za ním totiž nejlepší trenér roku 2017 na okruhu ATP Neville Godwin. Bývalý kouč svého krajana Kevina Andersona stál už za jeho vzkříšením a cestou do finále US Open. Čonga s Andersonem však pojí jméno agenta Stuarta Duguida. Právě on oslovil Godwina s nabídkou trénovat v příštích měsících vycházející korejskou hvězdu. „Pracovali jsme především na servisu. Snažili jsme se při něm především vylepšit postavení jeho nohou. Udělali jsme z toho takový servis Andyho Roddicka,“ usmíval se Godwin s tím, že spolu potrénovali v prosinci jen jeden týden, jinak ale zůstávají pořád v kontaktu. „Nutím ho hrát svůj vlastní tenis. Nemůže deset let jenom bránit, jinak dopadne jak Andy Murray a bude trpět s kyčlí,“ přihodil si ve výčtu změn, které se snažil Čongovi doporučit. „Změnil jsem trenéra a fyzioterapeuta, jinak se snažím hrát pořád stejně,“ reaguje sám hráč.

Po parádních vystoupeních v Indian Wells a v Miami už Čong prosvištěl dokonce do elitní dvacítky. Zdá se, že nemá limity. Je oživením, na které světový mužský tenis dlouho čekal. O to větším, že pochází ze země tenisu nepříliš zaslíbené. Nebýt přitom problémů se zrakem, možná by splynul s většinou. A úspěšně se věnoval třeba taekwondu.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//nezastavitelny-cong-hjon-hrdina-s-brylemi-bojujici-s-astigmatismem-21141cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist