Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Očima Františka Pály

Očima Františka Pály

Očima Františka Pály

Prakticky všichni čeští »top« hráči a hráčky posledních let předvádějí v týmových soutěžích vysoce nadstandardní výkony, ne-li vůbec nejlepší, kterých jsou schopni. Tomáš, Radek, až na výjimku v podobě zápasu v Kluži Petra, nově Karolína, před ní Lucka, v deblu Bára… Většina z nás je na ně hrdá, ale zaznívají i otázky: neblokuje je to v individuálních kariérách? Není to vlastně chyba? Neměli by se naučit pohárovými víkendy šetřit?

Já s tímhle pohledem nesouhlasím. Mám zkušenost hráče i kapitána: ten týden je vždy vzpruha. Jsou to prima dny, kdy je o vás postaráno tak, jako na turnaji nikdy. Vše je zajištěno, každý detail s vámi řeší ta správná »duše«, od kapitána přes fyzioterapeuta po kumpány z týmu. Vtípky, blbnutí, společné večeře… To vše neskutečně nabíjí a je mi líto každé »hvězdy«, která na to ještě nepřišla.

Předpokladem ale samozřejmě je, že nedrhnou vztahy. Třeba Jankovičová s Ivanovičovou se moc nemusejí a při finále v O2 Areně před čtyřmi lety to bylo obrovsky znát. Anebo Šarapovová, jejíž »týmovost« ani nebudu komentovat… Ano, v takových družstvech hrát je otrava, je to za trest. Neužijí si to ani ti, co by jinak problémy neměli. Ale obecně jsem přesvědčen, že by ti nejlepší měli kvůli odpočinku ubírat spíš menší turnaje, ze kterých body nepotřebují, než pohárové týdny. Divili by se, jakou živou vodou by je týmové soutěže pokropily.

Když už jsme u těch vztahů – jeden dlouhodobý, Petry Kvitové a trenéra Davida Kotyzy, se teď rozpadl a mnozí se ptají proč. Má interpretace je jednoduchá: z dívky se stala dáma. Dobře vystupuje, stále lépe vypadá… Za tu dobu si »vyzkoušela« mladšího i staršího partnera, teď se usazuje, lidsky vyzrává – a do toho ta dosud neměnná profesní rovina. Její vztah s Davidem byl krásný, výjimečný, ale jeho jedna polovina – Petra – se změnila.

Potřebuje teď chvíli poprvé po spoustě let nikoho neposlouchat, přijít si na věci sama. Pořád jí do něčeho někdo »kecal«: samozřejmě David (zcela legitimně a správně) ze své pozice, pak ti, co jí říkali, ať se ho zbaví, teď zas ti, co radí najít si třeba superkouče… Já na ní ale vidím, že ona teď jen potřebuje mít na chvíli pokoj, a pak se prostě uvidí. Vyřeší to, nechá si poradit – ale ne teď. Nemá smysl ji do čehokoli tlačit. Až bude čas, ona přijde na to, co dál. Doba, kdy to za ni rozhodovali jiní, je každopádně nenávratně pryč.

František Pála je bývalý daviscupový reprezentant, na přelomu 90. let nehrající kapitán týmu pro Davisův pohár a otec současného fedcupového kapitána Petra Pály.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//ocima-frantiska-paly-11105cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist