Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Očima Jana Chlumského

Očima Jana Chlumského

Očima Jana Chlumského

Snížení trestu pro Marii Šarapovovou je pro mě trochu nešťastná zpráva. Dost mě překvapila. Není to dobrý precedens pro ostatní případy a pro antidopingový boj.

Šarapovová dopovala. Běžná sankce jsou čtyři roky, které se dají s přimhouřením obou očí snížit na dva roky, teď jí to umazali na rok a čtvrt. Doopravdy se mi to nezdá.

Argumenty, které jsem viděl v základním rozhodnutí Mezinárodní tenisové federace a které používá na svou obranu, mi přijdou směšné. Kdyby s těmito argumenty přišel každý sportovec, tak bychom se mohli všem dopujícím sportovcům skoro až omlouvat. Nemá se řešit, jestli někomu někdo něco řekl, nebo neřekl. Od 1. 10. 2015 je známé, že je meldonium zakázaná látka. Nechápu, že se zkoumá, jestli si to někdo přečetl, nebo nepřečetl. Kdyby byla Šarapovová tři měsíce někde v nemocnici v kritickém stavu, nevěděla o sobě a pak začala hrát, tak by si to člověk nějak zdůvodnil. Ale tyto argumenty...

Ona navíc nebyla nemocná, používala meldonium preventivně vůči nějakým chorobám, které se můžou, ale nemusí léčit meldoniem. Pro mě to je nepřijatelná argumentace a nechápu to.

Druhá věc je, že Světová antidopingová agentura má »máslo na hlavě«. Hodila meldonium na zakázanou listinu v době, kdy ještě neměla informaci, že se tak dlouho vylučuje z těla. Kdyby to věděli a dali určitou toleranční hranici, třeba 1, 2, případně 5 mikrogramů na mililitr, tak by bylo vystaráno. Protože když si někdo vezme meldonium, tak mu za dva dny klesne hladina takhle nízko. První vyplavení je hrozně rychlé, pak tam měsíc nebo dva zůstává mikrozbyteček, neúčinný z hlediska fyziologických vlastností.

To nevěděli, nebo podcenili. Z toho důvodu je možné, že trochu couvají a jsou ke sportovcům benevolentní. Ale pokud sportovec přizná, že si ještě v lednu vzal meldonium, jako právě Šarapovová, tak nechápu, jak se mu může trest snižovat.

A až se Šarapovová vrátí? Bude se na ni pohlížet skrz prsty; ať už některé soupeřky či někteří diváci. Když přizná, že to brala deset let, tak nevím, co si o takovém sportovci vůbec myslet. Dříve to sice nebylo zakázané, ale spíš kvůli chybějícím informacím o léku. Výkonnost však zcela prokazatelně meldonium zlepšovalo. 

Jan Chlumský je vedoucí exekutivy Českého antidopingového výboru a už mnoho let koordinuje boj proti dopingu v Česku

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//ocima-jana-chlumskeho-14467cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist