Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Očima Vladislava Šavrdy

Očima Vladislava Šavrdy

Očima Vladislava Šavrdy

Kdyby někdo řekl, že ve finále Australian Open nebude Djokovič ani Murray, asi by ho prohlásili za blázna. Já jsem taky řadil mezi favority spíš tyto dva, případně Raonice, Dimitrova. A když někoho z veteránů, tak spíš Nadala než Federera. Ale nakonec jsme se dočkali finále legend – a snad každého to potěšilo, vždyť zápasy Djokoviče s Murraym se už stávaly svým způsobem nezajímavé. Lidé se chtěli podívat, kam pokročil tenis v podání hráčů, kteří spolu hráli naposledy finále grandslamu před šesti lety.

Obecně se na turnaji dařilo veteránům, v čemž hraje podle mě velkou roli zkušenost. Umí ji využít. Jsou mnohem víc oproštěni od nervů. Nemusí se nikam šplhat, obhajovat něco na žebříčku. U Rogera šlo o radost z tenisu. A taky o to si dokázat, že může vyhrát takový turnaj. Navzdory tomu, jak ho různí experti už několikrát odepisovali. Ukázal, že na to má fyzicky i mentálně. V pátém setu finále překonal moment, kdy si všichni mysleli, že je vyřízený.

Zverev potěšil staromilce

Bavil jsem se se Zdeňkem Kubíkem (trenér v I. ČLTK Praha), který byl v Melbourne s juniorkami a říkal mi, že tam opravdu zrychlili povrch. To bylo pro veterány taky výhodnější, umějí se s tím lépe popasovat. Počítal bych mezi ně i Mischu Zvereva, to pro mě bylo jedno z největších potěšení turnaje. Našel se někdo, kdo ukázal, že existuje ještě jiný druh tenisu, který může mít úspěch, než jen očekávání chyby a přetahování, kdo je na tom lépe fyzicky. Zvolil na Murrayho neskutečně dobrou taktiku a vyvedl ho z konceptu. Žádné dlouhé výměny, pořád byl na síti, útočil čopovaným bekhendem… Myslím, že to muselo potěšit každé srdce nás staromilců. A bylo to inspirativní pro další kouče a hráče, kteří nemají na to, aby hráli dlouhé výměny.

A Češi? Před turnajem se poměrně dost mluvilo o Berdychovi, zdali jeho spolupráce s Ivaniševičem už přinese kýžené ovoce. Měl trochu smůlu v tom, že chytil ve 3. kole Federera: nejen pozdějšího vítěze, ale i hráče, který oplýval vynikající formou. Očekával jsem větší boj, ten zápas byl příliš lehký, ale ještě bych si ponechal nějaký čas na to, abychom řekli, jestli to nejlepší už má Berdych za sebou. Člověk se může snadno splést. Goran taky vyhrál grandslam na volnou kartu, když už mu nikdo nevěřil.

Plíškovou už lidé viděli v semifinále

U Karolíny Plíškové jsem si myslel, že může turnaj klidně vyhrát. A začátek napovídal, že má fantastickou formu, lehké soupeřky vyřídila za pár desítek minut. Nakonec prohrála poměrně nečekaný zápas. Lidé už si mysleli, že má semifinále jisté a rozdá si to se Serenou o finále. Zápas jsem neviděl, tak se k tomu nemůžu úplně vyjadřovat, ale překvapilo mě, že Serena se s Lucicovou vypořádala úplně hladce, což napovídá, že Plíšková v tom zápase asi neměla špičkovou formu. A na výhru grandslamu je třeba konzistentní výkon v sedmi zápasech po sobě.

Vladislav Šavrda je bývalým daviscupovým kapitánem a koučem Šrejbera a Nováčka; toho času je generálním manažerem I. ČLTK Praha

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//ocima-vladislava-savrdy-16607cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist