Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Očima Zdeňka Žofky

Očima Zdeňka Žofky

Očima Zdeňka Žofky

Kdo hraje či trochu tenis hrál, musel se při zápasech Kvitové a Plíškové proti Niculescuové dobře bavit. Její velmi osobitý styl způsoboval oběma našim hráčkám nemalé problémy. Karolína to naštěstí nakonec zvládla dobře.

Je zajímavé, jak málo někdy v ženském tenisu stačí k tomu, aby hráčka za 40. místem WTA trápila (nebo dokonce porazila) hráčky z Top 10. Stačí nepříjemný slice, tentokrát ne z bekhendu, ale forhendu, s kombinací přeliftovaného bekhendu (případně i drajvu-winneru). Niculescuová má navíc i dobrý pohyb a výborně čte hru. Ještěže má slabý druhý servis, protože kdyby ho měla lepší a byla schopna ho alespoň umístit do bekhendu, nejsem si jist, jak by její utkání proti Karolíně dopadlo.

Hodně mi to připomínalo fedcupové semifinále v roce 2009 proti USA, kdy za Američanky hrála celkem neznámá Glatchová. Ta hlavně díky čopovanému bekhendu porazila Benešovou (6:1, 6:2) i Kvitovou (6:2, 6:1), a to nebyla ani v Top 100 žebříčku WTA!

V mužském tenise by asi něco takového nestačilo, ale na druhou stranu by se Federer a Nadal (pokud se vrátí do své bývalé formy) mohli poučit a zkusit porazit Djokoviče jinými prostředky než svou normální hrou. I na něj platí dobrý slice, ale především: »normálně« ho ani jeden z nich nepřehraje. Jediný, kdo s ním momentálně může hrát svým stylem, je Murray, ale ten zase selhává psychicky (i když v zápasech s Djokovičem Nadal i Federer také) i takticky.

Murray je jiným hráčem

Je zajímavé, že Murray byl za Lendla jiným hráčem a po ukončení jejich spolupráce se stal (bohužel pro něj) zase tím »starým« Andym, který nemůže dosáhnout na grandslam, i když hru na to má. Připadá mi to trochu jako ve fotbale, kdy Guardiola převzal Bayern a ten hrál během neuvěřitelně krátké doby stejným stylem jako předtím Barcelona.

Tím se dostáváme k roli kouče. Ve Fed Cupu ji dlouhodobě zastává Petr Pála. Dobrý kouč toho může hodně ovlivnit. Všechno začíná samotnou nominací, pokračuje navozením dobré atmosféry v týmu a udržováním kontaktů s hráčkami, které se na dané střetnutí do nominace nevejdou. Samozřejmě záleží také na hráčkách, jak zareagují. Když se Strýcová v roce 2014 do nominované čtveřice před finále nedostala, nesla to velmi těžce. Je důležité, že si to s Pálou vyříkali a že Bára mohla být klíčovou postavou v deblu, jak loni ve finále, tak i letos v 1. kole.

Strýcová? Radost pohledět

Je radost se na její deblové pojetí dívat. Nebojí se přebíhat a letitými zkušenostmi má na přeběhy cit i dobrý timing. Ale ještě víc se mi líbí její přístup. Nestresuje se, na zápas se vyloženě těší a užívá si ho. A tak to má být. Udělám maximum, a když se to povede, je to skvělé, když ne, tak se tolik nestane, vždyť je to přece jenom sport! Kdyby se bývala urazila, na další titul ve Fed Cupu by nedosáhla a Česko bez ní možná také ne.

Hodně podobné to má i Plíšková. A tohle »nastavení« je jedním z klíčů ohromných úspěchu našeho fedcupového týmu v posledních letech. Když k tomu připočteme výše zmíněnou dobrou atmosféru v týmu, máme odpověď, proč jsme tak úspěšní.

Například Šarapovová v Moskvě nenastoupila, těžko říci proč nehrály debla ani Halepová ani Niculescuová. Takže k nespornému umění našich hráček přispívají (podobně jako při našich triumfech v Davis Cupu) zvenku těžko pochopitelná rozhodnutí v nominaci soupeře, eventuální jeho zranění. Naše fantastické úspěchy to však nikterak nesnižuje!

Zdeněk Žofka je bývalý ligový hráč, finalista mistrovství ČR v singlu i deblu, a úspěšný trenér; 7 let pracoval jako státní trenér německého svazu a mj. dovedl svěřenkyně ke vzájemnému finále juniorky Australian Open

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//ocima-zdenka-zofky-11008cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist