Očima Zdeňka Žofky

S gustem jsem sledoval taktický výkon Tomáše Berdycha proti Wawrinkovi ve finále v Rotterdamu. Vhodně zvolenou taktikou naprosto eliminoval Švýcarův vynikající bekhend. Ba co víc, vůbec ho nepustil do rytmu. To, že Wawrinkův forhend je výrazně slabší, se všeobecně ví, ale tenhle zápas – a zejména první set – ukázal, jak lze rozbít jeho hru.

Berdychova taktika spočívala v tom, že mnohem častěji servíroval do Wawrinkova forhendu, první míč z »hratelného« returnu pak mířil do Wawrinkova forhendu a i ve výměnách ho Tomáš přišpendlil do jeho forhendového rohu. Soupeř odpovídal převážně forhendem kros, kde už Berdych čekal, a buď pokračoval v krosové výměně, nebo zahrál dobrý míč po lajně. Z forhendového rohu nebyl Wawrinka nebezpečný, spíše bezradný. Pokoušel se občas zahrát forhend po lajně, který však často zkazil vedle. Potom umístění zkorigoval, a aby nehrál do autu, trefoval míče mnohem víc ke středu, odkud Tomáš s velkým úspěchem používal kontraúder, tedy bekhend po lajně.

Ve druhé variantě, když se Tomáš rozhodl zahrát forhend po lajně, musel hrát Wawrinka bekhend v pohybu (dobíhaný) a neměl čas se postavit a zahrát obvyklý bekhend winner. Kolik jsme jich od něj za první set a půl viděli? A kolik jich naopak zahraje v zápasech s Federerem, Nadalem nebo Djokovičem, kteří s ním přistupují na bekhendovou výměnu? Ta čísla se diametrálně liší!

Tomáš měl zkrátka zápas skvěle rozehraný a dostal Wawrinku tam, kam chtěl. Občas sice zkazil nějaký míč tím, že dodržoval zvolenou taktiku a zahrál tak proti své přirozenosti (či spíše zvyklosti), ale to je »nováčkovská« daň pro někoho, kdo hrál instinktivně a teď se snaží hrát i takticky.

Nechce se mi věřit, že by Berdych pod trenérem Krupou nevěděl o Wawrinkově slabině. Spíše jde o to, že Vallverdu ho dokázal přesvědčit, zatímco dřív měl svou hlavu a hrál prostě svůj tenis bez ohledu na to, proti komu stojí na kurtu. Možná také jde o efekt »nového koštěte«, anebo může trenér vyžadovat to samé, ale zvolí jiná slova, zatímco před tím slyšel český tenistka po »xté« to samé.

Je velká škoda, že Tomáš tohle utkání nevyhrál a nevyužil momentum zápasu. Už 1. set mohl vyhrát snadněji, šancí měl dost. Když potom za stavu 5:4 servíroval do setu, udělal 3 nevynucené chyby a game odehrál bez prvního servisu! Tenhle game – a tím i set – zachránil až riskantním druhým servisem na Wawrinkův brejkbol.

Ještě na začátku druhého setu měl dobré šance, ale tím, že ukázal nervy, ohromně pozvedl evidentně rozhozeného Wawrinku. Zápas mohl klidně skončit 6:3, 6:4 pro Tomáše, ale když dojde na lámání chleba, musí být hráč o svém sebevědomí přesvědčen až do morku kostí.

V tomhle byl mistrem Lendl. Když vedl, tak hrál lépe a lépe. Nevím, zda je tato vlastnost přenosná? Naprostá většina hráčů na všech úrovních má problémy dotáhnout zápas/set do konce a bohužel to byl i případ zmíněného finále. Tenis to nebyl nic moc, ale hraje se na vítězství a k tomu měl Tomáš se zvolenou taktikou blízko.

Velmi mě potěšilo, že dobře zvolenou a uplatňovanou strategickou hrou lze nachytat v nedbalkách i grandslamového vítěze. Věřím, že v tom Tomáš Berdych bude pokračovat a že tímhle zápasem ukázal, jak velkou roli může vhodně zvolená taktika sehrát. Jak jsem psal v článku pro nové číslo Tennis Areny, které právě vyšlo, její využívání ve světovém tenise není až tak časté.

Zdeněk Žofka je bývalý ligový hráč a úspěšný trenér; 7 let pracoval jako státní trenér německého svazu a mj. dovedl svěřenkyně ke vzájemnému finále juniorky Australian Open