Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Pod lupou: Život a pravomoci rozhodčích

(Ilustrační foto: Profimedia.cz)

(Ilustrační foto: Profimedia.cz)

Tentokrát se zaměřím na přiblížení života rozhodčích a našich pravomocí. V tenise rozlišujeme čtyři druhý rozhodčích: čárové, hlavní, Chief of officials a vrchní. V čem se liší jejich pravomoci?

Práce čárového rozhodčího je poměrně jasná a každý divák ji může vidět na kurtech v průběhu zápasů. Jedná se primárně o hlášení dopadu míče (in nebo out), ale i hlášení chyby nohou při podání (foot fault), kontrolu a výměnu míčů, hlášení koučingu, doprovod hráčů na toaletu atd. Co už ale divák vidět nemůže, je systém, jak čároví rozhodčí rotují na kurtech, kde odpočívají, kde se stravují…

Nejen o tohle všechno se stará Chief of officials. Ten je zodpovědný za nominaci jednotlivých čárových na turnaj, určuje, kdy a na jakém kurtu budou daný den působit, distribuuje uniformy, řeší stravu atd. Zároveň se ale stará o komfort a servis pro hlavní rozhodčí.

V českém jazyce se občas setkáváme s nepřesnými překlady funkcí některých rozhodčích. Chair umpire neboli hlavní rozhodčí je ten, který sedí v průběhu zápasu na umpiru a řídí zápas. Kromě hlášení stavu hry je zodpovědný za dodržování pravidel a fair play. Zároveň je i konečnou autoritou při rozhodování v otázkách faktu (question of fact) jako jsou například dvojdopad nebo škrtnutí sítě při podání. Jeho práce s koncem zápasu ovšem nekončí. Zpětně musí napsat zápis o utkání a v průběhu turnaje hodnotí méně zkušené kolegy.

Horší je to s překladem u funkcí supervizor a referee. Obojí překládáme jako vrchní rozhodčí. Ten se stará prakticky o celý chod turnaje. Řeší rozpisy zápasů, je v bezprostředním kontaktu s ředitelem turnaje, ve spolupráci s Chiefem nominuje hlavní rozhodčí na jednotlivé zápasy a v neposlední řadě je přivolán na kurt v případě sporu. V tomto případě je konečnou autoritou při rozhodování v otázkách výkladu pravidel (question of law).

Hlavní a vrchní rozhodčí mají mezi sebou rozdělené pravomoci o rozhodování o přerušení zápasů. Zjednodušeně můžeme říct, že hlavní rozhodčí je zodpovědný za přerušení v případě deště a vrchní v případě tmy. Obě rozhodnutí jsou samozřejmě subjektivní a neexistují úplně stoprocentně daná kritéria, jak postupovat. Přerušení zápasu kvůli dešti bude samozřejmě probíhat jinak na antuce, tvrdém povrchu nebo třeba na trávě. Nejcitlivější na déšť je tráva, kde stačí pár kapek a tráva začne klouzat a být nebezpečná. Třeba ve Wimbledonu je na vnější zdi centrkurtu umístěna tabule, která je viditelná ze všech dvorců ve spodní části All England Clubu a stupnice od 1 do 7 upozorňuje hlavní rozhodčí, k jakým krokům by měli přistoupit (např. čtyřka určuje, že hra musí být přerušena okamžitě). To je ale spíše výjimečné. Většinou platí, že hlavní rozhodčí rozhodne dle svého úsudku. Na antukových kurtech se hraje, dokud je bezpečné na daném dvorci hrát, to znamená, že intenzita deště nehraje zas takovou roli.

V případě přerušení hry pro tmu stojí u kurtu vrchní rozhodčí a rozhodne v momentě, kdy usoudí, že viditelnost je pro hru zkrátka nedostačující. Snaží se, aby se tak stalo při sudém součtu odehraných her v setu.

Jan Smíšek je mezinárodní tenisový rozhodčí s licencí Gold Badge jako Chief of Officials a Bronze Badge jako hlavní rozhodčí. Zároveň je šéf rozhodčích a mezinárodní sekretář Českého tenisového svazu.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//pod-lupou-zivot-a-pravomoci-rozhodcich-21313cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist