Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Sběratelství raket: Britská legenda Slazenger

Raketa Slazenger Demon z období okolo roku 1905 (Foto: Archiv autora)

Raketa Slazenger Demon z období okolo roku 1905 (Foto: Archiv autora)

Slazenger patří k Wimbledonu podobně jako tradiční jahody se smetanou, Henman Hill se svou obří obrazovkou nebo proslulá fronta na vstupenky. Právě s raketou Slazenger hráli všichni wimbledonští vítězové v letech 1893 až 1898 a další legendární šampioni.

Slazenger se však do historie nejslavnějšího turnaje planety zapsal zejména jako výhradní dodavatel míčů, kterým je už od roku 1902. Tehdy to sice nebyly míčky, jak je známe v současnosti, jejich základem byla gumová konstrukce potažená vlněnou látkou. Míčky byly ručně šité, švy měly zvenku a žádný z nich tím pádem nebyl úplně stejný. Ale o tom si povíme někdy příště, tentokrát se zaměříme na rakety britského výrobce.

Našim čtenářům (pamětníkům) je jistě jméno Slazenger známé, v 70. a 80. letech minulého století to byla společně s Dunlopem, Donnayem, případně Snauwaertem jedna z mála zahraničních raket, která se za komunismu dala v tehdejším Československu alespoň občas zakoupit.

Pojďme se ale vrátit o nějakých 130 až 140 let zpátky, do dob, kdy se začala psát historie raket a míčů Slazenger. Trochu překvapivě to začalo u našich severních sousedů. Polský žid jménem Mordechai Schlesinger emigroval do oblasti anglického Manchesteru někdy po roce 1792. Zde se usadil a živil se jako výrobce deštníků. Pro snadnější anglickou výslovnost si později změnil jméno na Slazenger. Oženil se s irskou dívkou Isabellou Mossovou, která po jeho smrti v roce 1819 přidala pro větší důraz na anglickou notu jméno Moss do jejich příjmení. Když si tedy čtvrté dítě z jejich celkových šesti otevíralo vlastní obchod s oblečením, bylo to již pod jménem Joseph Slazenger Moss.

Joseph se v roce 1842 oženil s Elizabeth Lazarusovou, se kterou měl dvanáct dětí a společně provozovali dva obchody s oblečením. Po jeho úmrtí v roce 1872 převzal rodinnou firmu jeho nejstarší syn Ralph, společně s mladšími Frankem a Horatiem. Společnost vedená bratry rostla a v roce 1877 provozovala již pět obchodů v okolí Manchesteru a jmenovala se Joseph Slazenger Moss and Sons. V reklamách z tohoto období byli představováni jako výrobci jezdeckých plášťů, sportovního oblečení a vojenské výstroje. V době, kdy britská armáda působila v Jižní Africe a na Kypru, neměla společnost o zakázky nouzi.

V roce 1881 firma přesídlila do Londýna a byla přejmenována na Slazenger & Sons. Se vzrůstající oblibou tenisu, kriketu a golfu v řadách britské veřejnosti přidal i Slazenger do svého portfolia výrobky pro tyto sporty. Společnost velmi rychle rostla, již na začátku 20. století byla založena i pobočka v New Yorku. Bratři se tak brzy stali světovým lídrem na tenisovém trhu. Vlastnili několik patentů, např. jeden z nejznámějších byl pro grip rakety z roku 1884, který byl vyrobený pro model „Demon“ a podobal se knoflíku se dvěma uchy. Tato raketa se stala velmi úspěšnou, její design byl považován za revoluční a mnoho ostatních výrobců tento typ v různých variacích a jménech, ale stejných tvarech vyrábělo. Pro rukojeť „Demon“ pak zlidověl název „rukojeť rybí ocas“ – z anglického fishtail.

S raketami Slazenger hráli tenisoví velikáni tehdejší doby a rakety nesly jejich jména – např. model Doherty dle bratří Dohertyových, kdy mladší z bratrů Lawrence vyhrál Wimbledon pětkrát v řadě a starší Reginald byl zase trojnásobným olympijským vítězem v deblu. Dalšími hvězdami ve stáji Slazengeru podle nichž byla pojmenována raketa byli bratři Renshawovi. Dvojčata William a Ernest se v tenisovém světě výrazně prosadila, přičemž první jmenovaný ovládl dokonce sedmkrát Wimbledon. V pozdějších dobách pak značku Slazenger proslavili např. K. Rosewall, G. Vilas nebo J. Connors.

Ve čtyřicátých letech 20. století Slazenger expandoval, když působil po celém světě a pohltil konkurenční výrobce Ayres, Gradidge a Sykes. V roce 1959 pak byla celá společnost Slazenger prodána Dunlopu. V době dřevěných raket hrály značky jako Dunlop a Slazenger dominantní roli po celém světě, s nástupem kompozitových a grafitových raket ale Slazenger zaspal dobu ve vývoji a v oblasti tenisových raket došlo k razantnímu ústupu ze slávy. Od roku 2004 patří Dunlop Slazenger společnosti Sports Direct International.

 

Daniel Mikulička 

Autor je dlouholetý sběratel, prezident Golf & Tennis Collectors Association z. s. a provozovatel webového portálu o historii tenisových raket oldtennis.cz.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//sberatelstvi-raket-britska-legenda-slazenger-21285cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist