Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Sběratelství raket: Legenda jménem Thonet

Raketa Thonet Ajax z let 1892-1894 (Foto: Archiv autora)

Raketa Thonet Ajax z let 1892-1894 (Foto: Archiv autora)

Každý sběratelský obor, ten náš tenisový nevyjímaje, má svou ikonu, modlu, řekněme svůj „svatý grál“. V českých zemích, ale rovněž v sousedním Německu, a zejména Rakousku (ale i mezi světovými sběrateli), jsou to bezesporu rakety Thonet. Tuto značku celosvětově proslavil především jejich legendární ohýbaný nábytek, ale do podvědomí se dostala rovněž díky výrobě tenisových raket.

Ale pěkně od začátku. Firmu založil již v roce 1819 Michael Thonet, který se narodil v roce 1796 v západoněmeckém Boppardu (tehdy součást Francie). Vyučený stolař postavil v místě svého rodiště dílnu, kde se věnoval výrobě nábytku. V průběhu třicátých let 19. století experimentoval s ohýbáním dřeva, čehož využíval právě k výrobě ohýbaného nábytku, který poprvé představil na průmyslové výstavě v Koblenci. Veřejnost byla unešená. Tehdejší rakouský kancléř Metternich, který výstavu osobně navštívil, učinil Thonetovi doporučení a pobídky k přesídlení do Vídně, což Thonet v následujícím roce udělal a dále pokračoval ve výrobě nábytku. Produkce neustále rostla, zájem o ohýbaný nábytek byl již celosvětový. V roce 1856 se proto Thonet rozhodl založit novou továrnu a volba padla na moravské Koryčany (okres Kroměříž).

Vzhledem k neustálému růstu byly zanedlouho otevřeny také závody v Bystřici pod Hostýnem a Vsetíně, později ještě v polském Radomsku a v německém Frankenbergu. Nutno podotknout, že již v roce 1853 Thonet, který měl celkem 13 dětí (ale pouze pět synů se dožilo dospělosti), přejmenoval společnost na Gebrüder Thonet. Německý podnikatel se již za svého života stal celosvětově uznávaným výrobcem nábytku, za což získal i řadu ocenění, např. zlatý kříž za zásluhy či rytířský kříž řádu Františka Josefa. Po jeho smrti v roce 1871 převzali vedení společnosti jeho synové.

A tím se dostáváme k tenisovým raketám. V průběhu osmdesátých let 19. století začal celosvětový tenisový boom, u kterého rodina Thonetových nemohla chybět. Hned na přelomu roku 1891 tak právě v Koryčanech začali s výrobou raket. První rok bylo vyrobeno pouze 321 kusů, druhý rok již 1100. Okolo roku 1900 se pak roční výroba pohybovala v počtu okolo 4000 raket. Rakety měly jako obchodní značku na wedgi vyražené oválné logo s nápisem Thonet Austria. První modely nebyly značeny jménem, ale pouze číslem, které bylo znázorněno vyraženými hvězdičkami na držadle rakety – tzv. kontrolní známkou. Vedle hvězdiček bylo ještě malé písmeno a, b, nebo c, které značilo kvalitu výpletu. O pár let později přibylo číselné značení modelů římskou číslicí a jménem, kdy Thonet v počátcích výroby někdy čerpal také z řecké mytologie – např. Zeus, Diomedes, Helena nebo Achilles, případně ke konci výroby např. názvy Standard, Champion, Davis Cup, Hetman apod.

V průběhu let se díky celosvětovému vývoji měnila konstrukce raket i logo firmy. Rakety byly nabízeny prostřednictvím prodejních katalogů a později rovněž v té době hojně přibývajících obchodů se sportovním zbožím, u nás ponejvíce v Praze a Brně nebo v podnikových prodejnách Thonetu v Brně a ve Vídni. Společnost v té době také hojně inzerovala v dobovém tisku. Výroba a prodeje raket však rok od roku neustále klesaly, a to z několika důvodů. Prvním byl fakt, že továrna v Koryčanech v roce 1906 částečně vyhořela, a tím byla drasticky omezena výroba raket, druhým byl jistě i pozdější příchod první světové války (v továrně byla výroba převedena na válečnou) a vůbec všeobecná špatná hospodářská situace. Výrobě raket neprospěla rovněž přibývající konkurence a také skutečnost, že i když Thonet kromě raket vyráběl i další tenisový sortiment (např. sloupky na sítě, pressy na rakety, stojany apod.), stále byl pro něj nábytek prioritou a rakety pouze okrajovou záležitostí. Např. modelu XXV bylo dle sběratelské literatury v roce 1914 vyrobeno pouze 184 kusů.

A tím lépe pro nás sběratele. Rakety Thonet nebyly masovou záležitostí. Vzhledem k tomu, že měl Thonet před výrobou raket několik desetiletí zkušeností s prodejem nábytku formou prodejních katalogů a také díky pověstné německé preciznosti, zůstaly dodnes dochovány přesné počty vyrobených raket podle jednotlivých modelů. Tím se stávají pro sběratele velkou cenností. Posuďte sami – pokud je doloženo, že např. v roce 1893 bylo vyrobeno pouze 1100 kusů raket v deseti různých modelech, který sběratel by nechtěl mít ve své sbírce raketu od renomovaného výrobce, jíž bylo před více jak sto lety vyrobeno pouze několik desítek kusů?

Všechny rakety Thonet jsou navíc příkladem vynikajícího řemeslného zpracování. Firma vlastnila několik patentů, rakety byly vyráběné na českém území – což jsou kromě výše uvedeného malého počtu vyrobených raket další cenné atributy proč jsou Thonetky sběrateli tak ceněny.

Po první světové válce společnost z důvodů špatné hospodářské situace sfúzovala s akciovou společností Mundus-Kohn a dále vyráběla rakety pod názvem Thonet-Mundus. Na přelomu dvacátých a třicátých let byly reklamy na rakety Thonet-Mundus hojně k vidění v tehdy jediném tenisovém časopisu Tennis Golf Revue (sběratelé jistě znají, ještě dnes na něj narazíte na burzách či v antikvariátech). Poslední známý katalog raket Thonet byl vydán v roce 1932 a čítal 14 modelů – např. Davis Cup, Hetman, Midas, Meta, Nabob, Sirdar a další. Po tomto roce byla výroba raket patrně ukončena, doprodaly se skladové zásoby a firma se dále věnovala pouze výrobě nábytku, čemuž se věnuje dodnes.

Éra Thonetek, raket od legendárního světového výrobce, vynálezce a lídra v oboru, které byly vyráběny v malém moravském městečku, tím byla uzavřena.

 

Daniel Mikulička

Autor je dlouholetý sběratel, prezident Golf & Tennis Collectors Association z.s. a provozovatel webového portálu o historii tenisových raket oldtennis.cz.

 

Zdroje:

Book of Tennis Rackets – Siegfried Kuebler

Tennisschlager der Firma Gebruder Thonet – Heiner Kerling

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//sberatelstvi-raket-legenda-jmenem-thonet-21166cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist