Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Skok k nesmrtelnosti! Češi mají Davis Cup po 32 letech

Je jejich. Čeští hrdinové s nejkrásnější tenisovou mísou. (Foto: Tennis Arena/Martin Sidorják)

Je jejich. Čeští hrdinové s nejkrásnější tenisovou mísou. (Foto: Tennis Arena/Martin Sidorják)

Ručička na hodinách v rohu dvorce poskočí, je minuta po osmé. Patnáct tisíc lidí v hale bouří – druhý mečbol! Radek Štěpánek si stírá pot z čela a ve ztichlých kulisách posílá druhý servis do Almagrova bekhendu a po returnu znovu zaměstnává Španělův bekhend. Soupeř, který se téměř čtyři hodiny topí v nervozitě, posílá míček do pásky… Je konec!

O2 Arena exploduje nadšením, Štěpánek padá na kolena a ocitá se pod hroznem těl. Čeští tenisté porážejí Španělsko 3:2 a podruhé v historii získávají Davisův pohár, slavnou »salátovou mísu«, kterou dal světu v roce 1900 Dwigh Filley Davis. (Velkou fotogalerii z historického úspěchu si prohlédněte ZDE)

Nikdo nepochybuje o tom, že triumfální jízda v sezoně 2012 začala už před pěti lety – v O2 Areně. Berdych se Štěpánkem, který se tehdy po tříleté pauze vrátil do týmu, udolali v baráži Švýcary s Federerem a Wavrinkou a jakoby si tenkrát uvědomili, co mohou dokázat. „Tady to tenkrát začalo,“ připomněl Štěpánek po vítězném sobotním deblu, který poslal Česko do vedení 2:1. Na cestě k triumfu, která trvala pět let a 14 zápasů, ale v té chvíli pořád chyběl poslední krok…

Kurt na přání

Praha byla v půlce listopadu pošmourná a vyhlídky českých tenistů nadějné. Španělé přijeli bez Nadala, který od Wimbledonu kvůli zdravotním trablům nehraje, ovšem s pátým hráčem světa Ferrerem, jedenáctým Almagrem a novopečenými vítězi deblového Masters Granollersem a Markem Lopezem. Pátým do party byl Feliciano Lopez, zkušený servisman a náhradník, který věřil, že se nakonec do Corretjova kvarteta prosadí, protože má zkušenosti a na Berdycha umí – vzájemné zápasy stojí 4:3 pro Španěla, jenž i naposledy (v Šanghaji 2011) vyhrál.

David Ferrer hrál v Praze fantasticky, ale jeho dva body nestačily (Foto: Tennis Arena/Martin Sidorják) SKurt v libeňské aréně byl tak rychlý, jak jen to šlo. Po fedcupovém  finále dostal na přání Berdycha se Štěpánkem, který ho právě při  Fed Cupu otestoval, ještě jeden nátěr. „Je přesně takový, jaký jsme  si přáli,“ glosoval ho po prvním tréninku  Berdych, zatímco Španělé  dělali při rozhovorech s novináři  nespokojené grimasy. „Na tak  rychlém kurtu se letos žádný  turnaj nehrál. Máme s tím problém,  ale… přesto můžeme vyhrát,“ usmál se Ferrer, jenž přijel do Prahy v roli Nadala: jako jednička, vítěz sedmi turnajů ATP v roce 2012, se 74 vítěznými zářezy a – ve hvězdné formě!

Od úterka až do čtvrtečního losování se spekulovalo. Nastoupí Štěpánek už v pátek, nebo bude chytřejší poslat proti Ferrerovi Rosola a českou dvojku pošetřit na čtyřhru a případnou rozhodující bitvu? Co udělá španělský kapitán Corretja? Nesáhne nakonec po Lopezovi, který je v hale hodně nebezpečný? „Tohle vám opravdu neřeknu,“ byl ještě ve středu tajemný Corretja a ve čtvrtek potvrdil plánované kvarteto. Zhrzený Lopez hned vypustil rozbušku do španělských novin. „Zeptejte se Berdycha, kdo je pro něj nepříjemnější protivník,“ naboural náladu kolegů. Ani český tým však nepřekvapil: „Jsem připravený hrát všechny tři dny,“ odmítl jakoukoli jinou možnost Štěpánek.

Mašina jménem Ferrer

Pátek 16. listopadu, hala je plná a natěšená na úvodní dvouhry. Na úvod ale radost nezažívá. Ferer nedává Štěpánkovi šanci a ve třech setech utíná veškeré naděje na první bod. Takhle hrála v posledních letech španělská jednička, jen pod jiným jménem. Ferrer je stejně suverénní jako Nadal – 6:3, 6:4, 6:4.

Podívejte se na klíčové momenty rozhodující páté dvouhry Štěpánek vs. Almagro:

„Byl jako mašina. Chtěl jsem ho držet na uzdě podáním, jenomže právě servis mě zklamal,“ ulevil si po tříhodinové bitvě Štěpánek. Nechal na dvorci duši, ale byl bez šance.

Berdych měl jediný úkol: skóre srovnat. A dokázal, že v Davis Cupu hraje spolehlivě; po pětisetové bitvě s Almagrem – 6:3, 3:6, 6:3, 6:7, 6:3 – ještě vylepšil letošní fantastické daviscupové skóre na 10:0! „V neděli bude o co hrát! A zítra necháme s Radkem na dvorci duši,“ slíbila česká jednička.

Sobota začala výstrahou: Granollers, 34. singlista světa, odstartoval v oslnivé formě a s Markem Lopezem po boku získali první set! Nasazenou laťku však Španělé neudrželi a český se pár se pomalu rozjížděl, až soupeře přejel. „Začali neuvěřitelně a pomohl jim můj dárek v podobě prohraného podání. Ale pořád jsme si říkali, že to nemůžou vydržet, což se potvrdilo,“ komentoval vítězství 3:6, 7:5, 7:5 a 6:3 Štěpánek a Berdych odpovídal na otázku, kolik sil zbývá do nedělní rozhodující bitvy: „Tohle je o vůli. I když se zdá, že už síly nejsou, nějaké se pokaždé najdou. Vedeme 2:1 a jsme na dobré cestě, i když vítězství ještě zdaleka není na dohled.“Štěpánek v těžké pozici, s podobnými si ale dokáže poradit (Foto: Tennis Arena/Martin Sidorják) L

Nebylo. Kdo věřil, že česká jednička udělá zlatou tečku za famózním (daviscupovým) rokem a zničí Ferrera, spletl se. Byl to ještě rychlejší »odchod« než ten Štěpánkův v pátek. Španěl hrál fantasticky a nepřipustil, aby ho česká jednička byť pozlobila. „Sehrál jsem skvělý zápas, asi nejlepší v Davisově poháru,“ chválil se Ferrer. Berdych po zápase prohlásil, že soupeř hraje v posledních týdnech na úrovni Djokoviče. „Neměl jsem šanci. Hraje neuvěřitelně sebevědomě a agresivně. I když jsem ho zatlačil, zvládl to a hned přešel do protiútoku. Jestli je tohle hráč, kterého mám nahánět na žebříčku, tak to bude moc těžké…“

Štěpánkův velký den

Nadešla hodina H. A byla to chvíle, pro kterou se Radek Štěpánek narodil. „Nevím, kolik lidí v hale v tu chvíli Radkovi věřilo, ale tipuju, že jich byla sotva hrstka,“ říkal mi později Štěpánkův kondiční trenér Marek Všetíček, muž, jehož zásluhou funguje tělo české dvojky jako by bylo Štěpánkovi pětadvacet.

Almagro byl v neděli večer jasný žebříčkový favorit, jedenáctý hráč světa. Ale taky hráč, který podobně obtížnou chvíli ještě nezažil. A tak na kurt přišel vystresovaný chlapík, na kterého až příliš dolehla tíha okamžiku, zatímco na druhé straně dvorce stál Pan Odhodlaný. Zarputilý. Nabuzený. Soustředěný. Chytrý. Famózní taktik. Ten den nepřemožitelný tenisový tarzan. Eso, vzápětí kick. Náběh na síť a jemný volej, hned poté famózní kraťas a vzápětí fantasticky »naražený« return z bekhendu, po kterém se soupeř jen ohlédl. Odvaha i rozvaha, euforie i soustředění. Štěpánek prožíval životní představení a bylo to velké divadlo. Vyhecovala ho důležitost chvíle, ale i tisíce hrdel v hale a přítomnost rodičů, manželky Nicole (Vaidišové) a Ivana Lendla v lóžích. Když po třech hodinách a 51 minutách proměnil mečbol, políbil Nicole, objal se s rodiči a prožil první chvíle štěstí s týmem, do mikrofonu bez přestání opakoval: „Slavte, slavte, všichni slavte!“

Zvíře s raketou

Ve třetí sadě přitom za stavu 2:5 mnozí zapochybovali – neotočí Almagro vývoj utkání? Nebude se opakovat barcelonský duel s Ferrerem, v němž koncertující Štěpánek vedl 2:0 na sety, ale nakonec prohrál? A zvládl by případný pátý set fyzicky?

„O kondici jsem strach neměl. Když je Radek v transu, nemá problém. Hlava a tělo spolu úzce souvisejí a on je na tom kondičně skvěle,“ říkal později Všetíček. Za stavu 2:5 však nervózně poskakoval za lavičkou a vzrušeně debatoval s Tomášem Krupou. „Řešili jsme pití a doplnění energie, zápas se začínal protahovat,“ vysvětlil později a usmál se přirovnání španělského tisku: „Čekali mrtvolu s raketou, ale na kurt vletělo zvíře. Trefné…“

Štěpánek se po ztracené třetí sadě vůbec nesesypal, naopak: pokračoval v brilantním taktickém výkonu, nenechával se unést, neriskoval za hranicí rozumu. „Ten zápas byl o hlavě, ta rozhodla. A souhlasím: nenechal jsem se unést. A když už přišel nějaký náběh, Berďa mě z lavičky zklidnil. Jsem rád, že jsem to takhle zvládl,“ glosoval rozhodující bitvu na tiskovce. V tu chvíli byl nejstarším hráčem, který získal rozhodující bod v celé historii Davisova poháru – za pár dnů měl oslavit čtyřiatřicátiny!

I šampion ale přiznal nervozitu. „Dokonce jsem po rozehrávce na hodinu odjel z haly domů, abych se zklidnil, byl jsem ukrutně nervózní. Zápas pod větším tlakem jsem ještě nehrál,“ popisoval a Všetíček doplnil: „Moc dobře poznám, když je Radek nervózní a jaká ta nervozita je. Před zápasem jsem viděl, že je nabuzený, ale že to není rozklepanost, ale spíš zdravé chvění, které je před velkým zápasem v pořádku.“

Španělé byli po finálovém rozuzlení zdrceni. „Musím Radkovi pogratulovat, byl zkrátka lepší a po zásluze vyhrál,“ říkal zničený Almagro, španělská dvojka, která v Praze nezískala ani bod.

Velké oslavy právě startovaly, 100. ročník Davisova poháru patří Česku!

Fotografie:

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//skok-k-nesmrtelnosti-cesi-maji-davis-cup-po-32-letech-121cz/

Diskuze:

Partneři

      LIVESCORE.in

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist