Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Soustředění – klíčová složka dobrého výkonu

Roger Federer je legendou i díky skvělému soustředění (Foto: Tennis Arena/Martin Sidorják)

Roger Federer je legendou i díky skvělému soustředění (Foto: Tennis Arena/Martin Sidorják)

Dlouhodobá spolupracovnice Tennis Areny KATEŘINA KUDLÁČKOVÁ připravila druhý díl malých tipů pro lepší psychologickou přípravu. Přemýšlíte někdy o tom, co odlišuje ty nejlepší tenisty a sportovce od průměrných? Z psychického hlediska je to kromě jiného (např. odhodlání) především schopnost soustředit se v kritických momentech – tedy schopnost pracovat s vlastní pozorností a uvědomovat si její dopad na výkon.

Obecně můžeme pozornost rozdělit do dvou dimenzí: podle toho, zda se jedná o věci kolem nás (vnější) nebo v nás (vnitřní) a podle toho, zda je věcí víc (široká) či zda je to jedna specifická věc (úzká). Přiložený diagram obsahuje několik příkladů. 

graf_tennis-(2)-nahled2.jpgTenis je dynamický a každý výborný hráč i hráčka umí s pozorností pracovat. Pozornost věnují záměrně věcem, které napomáhají dobrému výkonu a umí se oprostit od všeho, co energii zbytečně a neefektivně ubírá (např. strach z vlastních chyb).

Pracujte s pozorností na kurtu i mimo něj! Buďte bdělí a uvědomělí a přibližte se tak hranici svého potenciálu!

 

M.S. Katka Kudláčková - absolventka magisterského studia sportovní psychologie na Floridské státní univerzitě v USA. Dodělává si doktorát na FTVS UK

www.mentalnikouc.cz

Fotografie:

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//soustredeni-ndash-klicova-slozka-dobreho-vykonu-543cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist