Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Švihadlo: Opomíjený zázrak

Švihadlo je nepostradatelnou součástí bagu každého správného hráče

Švihadlo je nepostradatelnou součástí bagu každého správného hráče

K nenahraditelným pomůckám při rozvoji kondice patří i v dnešní »digitální« době plné nových technologií a supermoderních přístrojů i tréninkových metod – ŠVIHADLO. Na rozdíl od řady moderních přístrojů totiž není limitováno finanční dostupností, ani rozměry a mobilitou.

Při správné volbě intervalů zatížení, odpočinku a dávkování sérií lze se švihadlem pracovat v aerobní, smíšené i anaerobní zóně. Zařazením vhodných prvků lze rozvíjet rychlost, kombinací různých druhů přešvihů nervosvalovou koordinaci a svalovou synergii noha – ruka, pro tenis tak významnou. Začleněním přeskoků se rozvíjí rytmika, intervalovým tréninkem rychlostní a silová vytrvalost dolních i horních končetin. Vhodnou kombinací přeskoků podporujeme rozvoj levé mozkové hemisféry odpovědné za kreativitu a zvládání nových pohybových technik a úkolů.

Ideálním dávkováním zatížení se dá posouvat laktátová tolerance organismu. Cvičení se švihadlem se kladně projevuje i na rozvoji odhadu a anticipace, výbušnosti, odrazu, vitální kapacity plic, svalstva předloktí a ruky, nervosvalové koordinace a rytmiky.

Nedoceněný je význam švihadla také v rozvoji dětské motoriky. Mladší děti (3-7 let) mají problémy s koordinací a rytmem. Postupným zařazováním složitějších a obtížnějších druhů přešvihů vznikají nové »spoje« v koordinaci centrální nervové soustavy a periferních oddílů pohybového aparátu. Švihadlo rozvíjí smysl pro rovnováhu a rytmus pohybu, zapíná vrozené motorické stereotypy a posouvá je na vyšší kvalitativní úroveň.

V rámci tenisové tréninkové jednotky má švihadlo univerzální využití – v úvodní fázi (rozehřátí organismu), v hlavní fázi (kondiční) i ve fázi závěrečné (uklidnění); příklady cvičení uvádím v boxu. Tvarová a transportní nenáročnost z něj dělá »posilovnu v tašce«, která do jisté míry nahrazuje pro určitou kategorii některé stroje fitcenter.

O využití švihadla v jednotlivých fázích tréninku jsme detailně psali v tištěné Tennis Areně. Nyní si můžete prohlédnout instruktážní video, na kterém předvádí cviky Marek Routa z I. ČLTK Praha.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//svihadlo-opomijeny-zazrak-2930cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist