Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

Univerzitní tenis: Podceňovaná cesta na vrchol

Danielle Collinsová (Ilustrační foto: Profimedia.cz)

Danielle Collinsová (Ilustrační foto: Profimedia.cz)

Kombinace univerzitního studia a tenisové kariéry je zejména v Evropě často vnímána jako konec nadějí prorazit mezi profíky. Opak je však pravdou. Americký univerzitní tenis je na vysoké úrovni a produkuje špičkové hráče, o čemž by mohli vyprávět John Isner, Steve Johnson či objev letošní sezony Danielle Collinsová. V čem je kouzlo tamního systému?

Univerzitní sporty se v zámoří těší velké oblibě a tenis není výjimkou. Svojí popularitou sice nemůže konkurovat americkému fotbalu či basketbalu, ale tenisté mají přesto k dispozici výborné podmínky. Tamní univerzity si totiž díky školnému i darům od bývalých absolventů a příjmům od sponzorů mohou dovolit investovat poměrně významné částky do vlastních sportovních týmů včetně těch tenisových.

Ve Spojených státech najdete stovky univerzitních týmů, ty nejlepší pak soupeří v rámci NCAA Division I, v jejímž finále se střetává 64 nejlepších týmů. Právě duely družstev mužů a žen (jsou na sobě nezávislé) v jednotlivých divizích jsou nejdůležitější částí sezony. Její hlavní část probíhá od února do května, kdežto podzim patří přípravným turnajům a někteří hráči mohou od trenérů dostat šanci zahrát si na challengerech či turnajích ITF. Univerzitní tenisté tak nejsou ochuzeni o možnost poměřit se s profíky, ale turnajů se účastní bez nároků na prize money, aby si uchovali status amatérů a nepřišli o nárok na stipendia.

STIPENDIUM

Právě stipendium je totiž klíčové a bez problémů ho mohou získat také cizinci. Roční školné na prestižních univerzitách často překračuje 50 tisíc dolarů, tenis je tak vítanou možností, jak podstatně ušetřit. V oblasti stipendií jsou na tom podstatně lépe dívky, jelikož dochází ke kompenzaci oproti typicky mužským sportům. Ženské týmy proto mohou využít osm stipendií, kdežto u mužů jsou k dispozici pouze čtyř a půl stipendia, jejichž rozdělení je v kompetenci trenérů a není jednoduché. „Stipendia jsou důležitá, právě díky nim můžeme do týmu přilákat kvalitní hráče. Můžeme nabídnout stipendia pokrývající veškeré náklady nebo určitou část, například 60 %,“ říká Aljoša Pirič – trenér mužského celku Miami Hurricanes. Zajímavostí přitom je, že právě tým spadající pod prestižní University of Miami se může pochlubit národnostně pestrou soupiskou s šesticí cizinců a jen dvojicí domácích hráčů.

Americký univerzitní tenis je kosmopolitní prostředí a zdaleka není jen záležitostí domácích hráčů. Trenéři se totiž věnují skautingu nejen v Americe, ale také na starém kontinentě. „Objíždíme turnaje po celém světě. Oslovujeme potenciální posily a dáváme jim nabídky ke studiu na naší univerzitě. Opravdu dobří hráči nakonec vybírají třeba z padesáti možností,“ přibližuje Pirič fungování skautingu, přičemž důležitá je nejen tenisová kvalita. „Je pro nás podstatné, aby hráč zapadl po lidské stránce. Týmový duch je nesmírně důležitý. Vytipované hráče proto zveme do Miami, aby nasáli atmosféru a poznali ostatní kluky. Většinou se k nám přijedou na pár dní podívat a potom se rozhodují,“ dodává kouč Hurricanes.

TENIS A STUDIUM

Výběr správné univerzity není nic lehkého. Je třeba brát v úvahu nejen sportovní kvalitu týmu, ale také akademickou stránku, zázemí nebo podnebí. Ne všude totiž panují tak skvělé podmínky jako na Floridě, kde je možné hrát prakticky celoročně na venkovních dvorcích. Mezi univerzitami navíc panuje velká rivalita a jen na zmíněné Floridě najdeme několik renomovaných univerzitních týmů v čele se sedminásobnými šampionkami Florida Gators spadajícími pod University of Florida v Gainesville. Podobná rivalita je například také v Kalifornii, kde sídlí velmi úspěšné univerzity jako Stanford nebo Southern California.

Vše však není jen o tenise, vzdělání je nesmírně důležité a na univerzitě nemůže studovat každý. „Studium je rozhodně na prvním místě. Máme přehled o studijních výsledcích našich hráčů a v případě problémů se jim snažíme pomoci,“ říká trenér Miami Hurricanes. Zvládnout skloubit školu a tenis totiž není úplně jednoduché. Běžný den hráče na University of Miami začíná brzy ráno na kurtech, kde stráví celé dopoledne, a odpoledne je naopak věnováno přednáškám. K tomu připočtěte cestování k venkovním zápasům a náročný program s minimem volného času je na světě. Program se však samozřejmě v rámci jednotlivých univerzit liší vzhledem k podmínkám, podnebí či preferencím trenéra. „Není to jednoduché. Zažila jsem to na vlastní kůži, takže s tím mám dostatek zkušeností. Upřímně je potřeba umět dobře nakládat se svým časem a pak se to dá zvládnout,“ přiznává Maci Epsteinová pracující jako asistentka trenérky u ženského týmu Miami Hurricanes.

KOMPLEXNÍ SERVIS

Univerzity se proto snaží svým hráčům vytvořit odpovídající podmínky. Tenisté mají k dispozici rozsáhlé realizační týmy, do kterých kromě hlavního trenéra a jeho asistentů spadají také kondiční kouč, fyzioterapeut, vyplétač raket či tiskový mluvčí. Klíčové je také kvalitní zázemí. Například domov zmíněných Miami Hurricanes se nachází přímo v centru města a tenisté mají na jednom místě k dispozici velký centrkurt, tréninkové dvorce i prostory pro kondiční trénink a regeneraci. O nadějné sportovce je tak postaráno po všech stránkách. „Život profesionálky je o něco více stresující. Na univerzitě jsem si nikdy nemusela všechno zařizovat sama a starat se o vlastní finance. Ve škole mě to ani nenapadlo,“ přiznává Danielle Collinsová.

Právě pětadvacetiletá Collinsová je nejčerstvějším objevem z univerzitní „líhně“ talentů. Floridská rodačka se během posledních tří let stala hned dvakrát šampionkou NCAA ve dvouhře a letos vlétla ve velkém stylu mezi profíky. Do sezony sice vstupovala až v pozici 167. hráčky světa, ale během pár měsíců se propracovala do elitní padesátky, za což vděčí především postupu do semifinále prestižního Miami Open. Její cesta na vrchol však nebyla vůbec jednoduchá.

UNIVERZITA NENÍ PRO KAŽDÉHO

Collinsová se nejprve snažila prosadit na University of Florida, jenže v silném celku Gators se jí příliš nelíbilo. „Neměla jsem zrovna dobrý vztah s trenéry, bohužel jsem vůbec necítila jejich důvěru,“ přiznává talentovaná Američanka, jejíž další kroky vedly na University of Virginia, kde se stala klíčovou postavou. „Virginie byla skvělá. Strašně jsem si oblíbila trenéry a oni mě. Každý den se mnou pracovali a pořád jsme v kontaktu,“ říká s odstupem času.

Příběh Collinsové je tak posledním důkazem toho, že mezi profíky se dá prorazit také z univerzitního prostředí. Podobnou cestou v minulosti absolvovaly i legendy jako John McEnroe či Jimmy Connors. „Naučíte se, jak vyhrávat. A vyhrávat na jakékoliv úrovni je opravdu velmi důležité a dodává vám to sebejistotu,“ říká John Isner, který úspěšně absolvoval University of Georgia a později prolétl do světové špičky. Zároveň je však třeba říci, že univerzitní dráha není pro každého. Klíčové jsou totiž studijní výsledky a výkonnostně se na univerzitu nehodí všichni. „Samozřejmě je pravda, že to pro hodně hráčů není vhodné, protože jsou příliš dobří. Podívejte se třeba na Socka, Querreyho nebo Zvereva. Pro ně by nemělo smysl chodit na univerzitu,“ uzavírá Isner.

 

Další informace

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//univerzitni-tenis-podcenovana-cesta-na-vrchol-21112cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist