Zakopalová válcuje soupeřky, Kvitová končí

Klára Zakopalová na turnaji v Hobartu nachází ztracenou pohodu  (Foto: Tennis Arena/Martin Sidorják)

Klára Zakopalová na turnaji v Hobartu nachází ztracenou pohodu
(Foto: Tennis Arena/Martin Sidorják)

Sedmá nasazená hráčka turnaje v Hobartu KLÁRA ZAKOPALOVÁ (31) dál ničí soupeřky. Její formu ve čtvrtfinále odskákala Američanka Alison Riskeová. Hráčka Sparty tak prochází pavoukem bez jediné ztráty setu. V Sydney naopak končí Petra Kvitová i Radek Štěpánek.

AKTUALIZUJEME

První vzájemný zápas Zakopalové s Riskeovou přinesl souboj plný ostrých výměn. Ani jedna hráčka rozhodně nevyužila vyčkávací taktiku. Naopak. Obě sokyně se do sebe pustily pěkně zostra.

V prvním setu rozhodla až koncovka. Zakopalová v něm sice ztratila dvakrát svůj servis, třikrát ho ale soupeřce i sebrala a došla k zasloužené výhře 6:4.

Ve druhé sadě dlouho vše nasvědčovalo tomu, že o duelu rozhodně až třetí dějství. Pražská rodačka prohrávala 1:4 a 2:5, nakonec ale ukázala svoji sílu a díky pěti vyhraným gamům v řadě měla semifinále v kapse.

„Velmi těžký zápas,“ glosovala utkání Zakopalová. „Ona je mladá a velmi talentovaná,“ pochválila Češka výkon třiadvacetileté rivalky, která vloni poprvé nakoukla do první světové stovky.

A právě zkušenosti hrály v rozhodujících momentech klíčovou roli. „Ve druhém setu jsem si říkala: pojď. Neměla jsem co ztratit. Maximálně by se hrál třetí set,“ prozradila Zakopalová. „Snažila jsem se předvést to nejlepší.“

To vyšlo dokonale. Zakopalová je během osmi let podruhé v semifinále hobartského turnaje, v němž ji čeká domácí favoritka Sam Stosurová, kterou zdolala jen jednou ze čtyř případů. Češka se ale nemusí slavnější soupeřky obávat. „Momentálně hraji velmi dobře. Po několika prohraných zápasech v závěru minulé sezony se mi vrací sebevědomí,“ uvedla. „Proti Sam nemám co ztratit. Prostě do toho dám sto procent a uvidíme, na co to bude stačit.“

Kvitová vypadla z role

Druhá nasazená hráčka turnaje v Sydney Petra Kvitová prohrála nečekaně v semifinále s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou 4:6 a 3:6. Ve čtvrtfinále skončil podle očekávání i Radek Štěpánek, který podlehl Juanu Martínu del Potrovi za dvě hodiny 4:6, 6:3 a 3:6.

O titul si v Sydney si naopak zahraje Lucie Šafářová, která spolu s Maďarkou Timeou Babosovou postoupila do finále čtyřhry. V semifinále zdolaly česko-německý pár Barbora Záhlavová-Strýcová, Julia Görgesová 6:2 a 7:5.

Třiadvacetiletá Kvitová si v utkání s Pironkovovou, která postoupila do hlavní soutěže z kvalifikace, šestkrát prohrála servis. Snažila se hrát agresivně, ale chybovala a zápas ztratila po hodině a dvaceti minutách právě při svém podání.

„Rozdíl v servisu mezi čtvrtfinále a semifinále byl obrovský a podáním jsem si nepomohla. Nejsem si ale jistá, že to bylo v servisu, protože trošku odešly síly a s tím je spojený pohyb na kurtu i ten servis,“ řekla Kvitová Radiožurnálu. „Věděla jsem, že to musím vybojovat, ale bohužel se to nepovedlo. Ona mi nedala nic zadarmo.“

Kvitová si po pěti výhrách, třech na Hopman Cupu a dvou v Sydney, připsala v sezoně první porážku ve dvouhře. „Pocity jsou po prohraném zápase smíšené, ale budu se na to snažit rychle zapomenout a myslím, že to za chvilku přejde. Příští týden je důležitější turnaj, bude se hrát i víc,“ řekla Kvitová směrem k Australian Open.

Del Potra ve větru zachránil servis

Štěpánek si vynutil s turnajovou jedničkou Del Potrem tři sety. V rozhodující sadě ale jako první ztratil podání a jeho jediný brejkbol v setu pak soupeř odvrátil.

„Ve druhém setu jsem ho zezadu i přetlačil, hrál jsem pestře, celý zápas jsem hrál svůj tenis, akorát ve třetím setu servíroval neuvěřitelně. Bylo těžké to ubránit, tím, že už byl vepředu, tak byl uvolněnější, a proto vyhrál,“ řekl Štěpánek Radiožurnálu.

Del Potra těšilo, že i za větrných podmínek jeho výkon nabral vzestupnou tendenci. Se soupeřem absolvoval několik dlouhých výměn (jedna měla dokonce 31 úderů) „Přišel jsem s velkým očekáváním. Jsem nasazená jednička, takže když budu hrát dobře, měl bych dojít daleko,“ předpokládá favorit, který v Sydney postoupil do semifinále vůbec poprvé.

Argentinec se celý zápas snažil zůstat pozitivní, i když to tak párkrát nevypadalo. „Ve druhém setu jsem hrál dobře, ale to Radek taky. Trpělivě jsem pak čekal na svoji šanci. Ta přišla ve třetím setu, v němž jsem mu sebral podání, což rozhodlo,“ doplnil po pohledném zápase plném technických úderů Del Potro.

Berdych chce být na poháru

Nejlepší český hráč současnosti Tomáš Berdych si na exhibici v Kooyongu poprvé zahraje finále. Japonce Nišikoriho zdolal lehce 6:4, 6:1 a před startem prvního grandslamu sezony se prezentoval téměř bezchybným výkonem.

Světová sedmička zneškodnila japonský supertalent za osmašedesát minut. „By to dobrý zápas. Potřebuji udržet nalezenou energii,“ plánoval Berdych, který si posteskl, že mu mezi sezonami chybělo delší volno. Po turnaji mistrů zvládl finále Davis Cupu a téměř vzápětí načal přípravu na nový rok, v němž by rád zaútočil na některý z turnajových titulů. Ten poslední totiž vyhrál v řijnu 2012 v Montpellieru.

Souboj s Nišikorim, jenž nedávno do týmu angažoval legendárního Michaela Changa, bral jako dobrou přípravu před Australian Open. „Každý zápas jako je tento se hodí,“ konstatoval spokojeně.

Ve finále vyzve jednoho z dvojice Gasquet - Simon. „Samozřejmě bych uvítal, kdyby bylo moje jméno na trofeji. Je to turnaj s velkou historií a byla by to pro mě velká čest,“ dodal Čech.

TWEET: Tomáš Berdych na tiskové konferenci po vítězném semifinále