Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím cookies pro zobrazení cíleného obsahu, reklamy a pro účely sledování návštěvnosti. Souhlasím Další informace

MENU

Ženy mají ve vedru výhodu. Možnost sprchy při zápase

Vedru lze čelit ledem jako Miriam Kolodziejová, pitím jako Markéta Vondroušová – anebo třeba sprchou... (Foto pro Tennis Arenu: Martin Sidorják)

Vedru lze čelit ledem jako Miriam Kolodziejová, pitím jako Markéta Vondroušová – anebo třeba sprchou... (Foto pro Tennis Arenu: Martin Sidorják)

Sluníčko a teplo je jistě hezká věc – ale někdy co je moc, to je moc… Komu současná pětatřicetistupňová výheň během Prague Open radost často doopravdy nedělá, jsou tenisté. Tenistky jistě také, ty ale mají oproti svým mužským protějškům zdánlivě drobnou, leckdy ale doslova spásnou výhodu. Za určitých podmínek smějí na základě tzv. heat rule při zápase pod sprchu.

Mezi druhým a třetím setem totiž mohou ve stanovených případech požádat o desetiminutovou pauzu, kterou smějí využít po svém: k »útěku« do chladné šatny, k relaxaci – i ke sprše...

Hráčky o té možnosti vědí, na sprchu ale často nedojde – už jen z časových důvodů. „Pauzu mezi sety bych rozhodně využila, sprchu bych ale stihla jen těžko. Spíš jde o to si oddychnout a nabrat síly, říká třeba Denisa Allertová.

Údaje o čtyřicetistupňových vedrech, které často ve zpravodajství ilustrují náročnost tenisu, jsou přitom poněkud zavádějící: o možnosti po druhé sadě o pauzu požádat totiž nerozhoduje pouhá teplota, ale její kombinace s vlhkostí a jejich výsledný tzv. heat stress index. Vlhkost je přitom tím, že znemožňuje vypařování potu, z obou faktorů tím důležitějším, na organismus má výraznější vliv než samotná teplota a umí ho víc »vykolejit«.

Měřidlo, které spočítá tzv. tzv. heat stress index a umožní hráčkám spásnou sprchu (Foto: Tennis Arena / Martin Sidorják) LMěření se provádí třikrát až pětkrát denně: přinejmenším půl hodiny před prvním zápasem, v polovině programu a před posledním utkáním. Měřidlo připomíná řehtačku: půldruhé minuty se s ním točí a pak se odečtou výsledné údaje. Po překročení hraniční hodnoty přichází heat rule v platnost, hráčky mohou (ovšem nemusejí) požádat o pauzu – a třeba kvapem vyrazit do sprchy.

Spoléhat se na pauzu jako na faktor, jenž třeba zvrátí nepříznivě se vyvíjející zápas, ale nelze. „Jak na vedro? Nesmíte se mu vyhýbat. My v něm naopak trénujeme: to je jediná možnost, jak se na to dá zvyknout. Předcházet problémům, ne na ně až reagovat,“ říká lakonicky Pavel Šnobel, kouč vítězky loňské Pardubické juniorsky Karolíny Muchové.

 

Fotografie:

 

Sdílet na:

www.tennis-arena.cz//zeny-maji-ve-vedru-vyhodu-moznost-sprchy-pri-zapase-8672cz/

Diskuze:

Partneři

 

      LIVESCORE.in

 

 

© Tennis Arena s.r.o. 2017, Design by Beneš & Michl.
Provozováno na CMS wmPUBLIC.

Projekt www.tennis-arena.cz využívá zpravodajství ČTK a SITA, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK i SITA výslovně zakázáno.

TOPlist